SIFIR ATIK ÇALIŞMALARI

Edirne Belediyesi sınırları içerisine Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında atıkların kaynağından ayrı ayrıştırılması, yeniden kullanım, geri dönüşüm ve bertaraflarının sağlanması amacıyla kent merkezinde 1 adet 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ve 10 farklı noktaya Mobil Atık Getirme Merkezi kurulmuştur.

2023-01-13 13:14:07
SIFIR ATIK ÇALIŞMALARI

Bu noktalar;

A- 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi: Babademirtaş Mahallesi, Tekkekapı Caddesi, No:1

Merkez/EDİRNE

 

B- Mobil Atık Getirme Merkezleri:

1- Fatih Mahallesi, Muammer Aksoy Caddesi, Mega Park yanı

2- Fatih Mahallesi, Ümran Akan Caddesi, Esentepe yeşil alan yanı

3- Şükrüpaşa Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi, Özgür Çocuklar Parkı yanı

4- Şükrüpaşa Mahallesi, İlhami Ertem Caddesi, 15 Temmuz Parkı yanı

5- Barutluk Mahallesi, Ahmet Taşçı Caddesi, Eski Toki

6- Barutluk Mahallesi, Kıyık Caddesi, Özgecan Kadın Lokali yanı,

7- Yıldırım Hacı Sarraf Mahallesi, Kızıl Mescit Caddesi, Ziraat Bankası ATM yanı,

8- Abdurrahman Mahallesi, Şehit İstiklal Vardar Caddesi, Tuğra Market karşısı, Yeşil alan

9- 1. Murat Mahallesi, Bülent Alamut Caddesi, Margi Taksi Durağı yanı, Yeşil alan

10- Şükrüpaşa Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi, Kırkpınar Ağa Seyfettin Selim Kreşi yanı

 

Sıfır atık yönetim sisteminin etkili kullanılması, vatandaşlardan gelen taleplerin değerlendirilmesi ve vatandaşlarımızın atıkları konularında hizmetin sağlaması ve atıkların etkin şekilde toplaması için müdürlüğümüz bünyesinde bulunan 0539-333-04-86 numaralı mobil hat ALO ATIK hattı olarak kullanılmaktadır.

 

Belediyemizce yerli ve yabancı turistin kentin uğrak noktası olan Dilaverbey Mahallesi, Sabuni Mahallesi, Mithatpaşa Mahallesi ve Babademirtaş Mahallerine 120 adet ikili toplama ekipmanı yerleştirilmiştir. Şehrin muhtelif noktalarında 350 adet tekstil atık kumbarası ve 120 adet cam kumbarası mevcuttur. Ambalaj atıklarının toplanması maksadıyla Kasım 2022 sürecinde Belediyemizce ihale düzelenmiş olup ihaleyi alan yüklenici firma tarafından işletme, tesis, kurum vb. yerlerden ambalaj atıkların toplanması çalışması sürmektedir. Ayrıca atık ilaçların toplanması için Edirne Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü ile protokol yapılmış olup Aile Sağlık Müdürlüğünde (ASM) bulunan atık ilaç kumbaraları vasıtasıyla toplanmaktadır.

Belediyemizce Sıfır Atık Yönetim Planı çerçevesinde belediye sınırları içerisinde bulunan Resmi Kurum Kuruluş, Özel Kurum Kuruluş, işletme, tesis, site, apartman, mesken, pazar yerleri, ticaret alanları, cadde ve sokaklar olmak üzere atıkların kaynağından ayrı toplanarak yeniden kullanım, geri dönüşüm ve bertaraf çalışmaları sürmektedir.