GÜRKAN, MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan bu yıl da geleneği bozmayarak, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nde muhtarlar ve muhtarların aileleri ile yemekte bir araya geldi.

2023-10-20 14:42:35
GÜRKAN, MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

Edirne’nin 24 mahalle muhtarı, ilçe ve köy muhtarlarının katıldığı yemekte Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tüm muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da demokrasinin gerçek temsilcisi muhtarla ve onların kıymetli aileleri ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Recep Gürkan, muhtarların Edirne’ye hizmet etmek için 7/24 prensibi ile özveriyle çalıştığını söyledi. Muhtarların hizmet ettikleri mahallerde yaşanan sorunları çözüme kavuşturmak için büyük bir gayret gösterdiği ifade eden Gürkan, “Muhtarlarımızla ile birlikte vatandaşlarımıza, daha rahat, daha güzel daha konforlu ve daha mutlu bir yaşam sürmesi için birlik ve beraberlik içinde çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

Edirne’nin 24 mahallesi olduğunu belirten Gürkan, “Nüfus sayımızın katlanarak artmasına rağmen, mahalle sayımızda bir değişikliğe gitmemiştik. Özellikle Şükrüpaşa Mahallemiz, 45 bine yaklaşan nüfusuyla Edirne’nin Keşan’dan sonra en büyük ikinci ilçesi durumuna gelmişti. Hem şehrin coğrafi yapılaşmasını hem de nüfus artışlarını göz önüne alarak, yaklaşık bir yıl önce muhtarlarımızla ve dönemin Valisi ile görüşerek bir karar aldık. Kararımızı netleştirdik. Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk Mahallesi, 100. Yıl Mahallesi ve Kurtuluş Mahallesi olmak üzere dört yeni mahallenin kurulması kararını Belediye Meclisi’mizden geçirdik. Ve bakanlığa gönderdik. Onayında bir problem yok. Barutluk Mahallemiz, en çok büyüyen mahallelerimizden biri. Eski TOKİ’nin bulunduğu bölge hem muhtarlığa çok uzak hem de vatandaşın hizmet alması anlamında uzak bir noktada Eski TOKİ’nin bulunduğu bölgeyi geçen yıl bu kararı aldığımız için, 2022 yılında aldığımız için, Edirne’nin kurtuluşuna ve 100. yılına ithafen Kurtuluş Mahallesi adını verdik” ifadelerine yer verdi.

İkincisi Kocasinan Mahallesi’nin nüfus olarak çok artmamasına rağmen kilometrelerce uzayan bir ucu Sazlıdere köyüne dayanan bir mahalle haline geldiğini belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bu durum vatandaşın muhtarlıklardan hizmet almasını zorlaştırdı. Otogar bölgesinden itibaren Kocasinan Mahallemizi ikiye böldük. Kocasinan’ın otogar köprüsü sonrasındaki yerleşim alanına da Cumhuriyetin yüzüncü yılına atfen 100. Yıl Mahallesi demeye karar verdik” diye konuştu.

Edirne’nin en büyük mahallesi olan Şükrüpaşa Mahallesi’ni ise üç mahalleye böldüklerini belirten Başkan Gürkan, “Şükrüpaşa Mahallesi’nin bulunduğu bölgeyi merkez kabul ederek, Cumhuriyetin kenti Edirne’de Atatürk’ün isminin yaşatılmasını istedik. Ve yeni mahallelerimizden birinin ismini Atatürk Mahallesi koyduk. Şimdiki Abdi İpekçi Caddesi’nin üst tarafını çevre yoluyla arasında kalan bölgeye de Cumhuriyet Mahallesi dedik. Atatürk ve Cumhuriyet mahallerini, Balkan savaşlarında Edirne’yi korumuş Şükrüpaşa Mahalle’miz ile birleştirdik. Yeni kurulan bu 4 mahallemiz 31 Mart 2024’te ilk defa seçime girecekler. 1 Nisan 2024’ten itibaren mahalle sayımız 28’e çıkacak, hayırlı olsun Edirne’mize!” diye konuştu.

Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı İrfan Tasmalı da muhtarlara her konuda destek veren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ederek, 2024 yılında gerçekleştirilecek Yerel Yönetim Seçimlerinde tüm muhtarlara başarılar diledi.

Köy ve Mahalle Muhtarları Federasyonu Başkanı Sedat Tosun da 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutlayarak, her yıl muhtarları ve eşlerini yemekte bir araya getiren Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ederek, tüm muhtarlar adına plaket takdim etti.