EDİRNE SOFRASI BU KEZ SELİMİYE’NİN GÖLGESİNDE KURULDU

Edirne Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen ve Ramazan ayında Kadir Gecesi’nde kurulan Edirne Sofrası’nda binlerce kişi bir araya geldi. Kadir Gecesi'nde UNESCO Listesinde yer alan ve Mimar Sinan'ın “Ustalık Eserim” dediği Selimiye Camii'nin gölgesinde, inançların buluştuğu, dostlukların filizlendiği, özgürlüğün, kardeşliğin ve sevginin kenti olan Edirne'de, Edirne Sofrası'nda olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, tüm Edirnelilerin Kadir Gecesini ve Ramazan Bayramını kutladı.

2024-04-06 13:33:13
EDİRNE SOFRASI BU KEZ SELİMİYE’NİN GÖLGESİNDE KURULDU

Selimiye Meydanı’na kurulan Edirne Sofrası’na Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın ev sahipliği yaparken, düzenlenen iftar yemeğine Edirne Valisi Yunus Sezer, Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Garnizon Komutanı Tuğ. Berat Acar, protokol üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yaklaşık 7 bin vatandaş katıldı.

Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan iftar programı, 7 bin vatandaşın aynı anda iftarını açmasıyla devam etti.  İftar duaları sonrasında Edirnelilere seslenen Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, “Kadir Gecesi'nde UNESCO Listesinde yer alan ve Mimar Sinan'ın “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii'nin gölgesinde, inançların buluştuğu, dostlukların filizlendiği, özgürlüğün, kardeşliğin ve sevginin kenti olan Edirne'de, Edirne Sofrası'nda olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Belediyemiz tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen Edirne Sofrası’nda sizlerle buluşmaktan çok mutlu ve huzurluyum. Bu kadim kentin bizlere vermiş olduğu mesaj her zaman dostluk, kardeşlik ve paylaşmak üzerine olmuştur. Fatih Sultan Mehmet'in dediği gibi; insanlara dinin nedir, namaz kılıyor musun, oruç tutuyor musun gibi Allah'ın soracağı soruları sormayın. İnsanlara aç mısınız, bir şeye ihtiyacınız var mı, bir sorunun var mıdır gibi kulun kula soracağı sorular sorun. İşte bizler de bin aydan daha hayırlı olan mübarek Kadir Gecesi'nde ekmeğimizi, suyumuzu, dualarımızı paylaşarak, beraber iftarımızı açtık. Kadir gecemiz mübarek olsun. Allah tutulan tüm oruçlarımızı kabul etsin. Allah boğazımızdan haram lokma geçirmesin. Başta ülkemiz olmak üzere, tüm dünyada huzur ve barış için ettiğimiz dualar kabul olsun. Bu akşam burada sadece Edirneli hemşerilerim yok. Kadir Gecesi nedeniyle Edirne'yi, Selimiye'yi görmek için bu güzel kente gelen bütün vatandaşlarımızla; komşu ülkelerden gelen soydaşlarımızla beraberiz. Güzel Edirne'mize hepiniz hoş geldiniz. Burası sizin de evinizdir. İnanıyorum ki, Edirne'mizdeki bu sevgi, saygı ve huzur ortamı hiç ama hiç bozulmayacak, özellikle Edirne'miz bu konuda birçok ülkeye örnek olacaktır”

Tüm Edirnelilerin Ramazan Bayramını da kutlayan Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, “Yaklaşmakta olan Ramazan Bayramımız var. Bayram kucaklaşmaktır, küslükleri bitirmektir. 31 Mart'ta ülkemiz demokrasi bayramını yaşamıştı, bu bayram da milletçe kucaklaştığımız bayram olsun. Kadir Gecemiz mübarek olsun, Ramazan Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Edirne Sofrası İftar programı, Edirne Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosunun ilahi konseriyle sona erdi.