EDİRNE DEPREMZEDELERE KUCAK AÇIYOR

Belediye meclisi tarafından Merkez üssü Kahramanmaraş olan 06 Şubat 2023 tarihinde yaşanan 7 ,7 ve 7 ,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından Edirne’de misafir veya daimi ikamet amaçlı gelen depremzede vatandaşlara şehir içi toplu taşıma araçlarında kullanabilecekleri "Sosyal Kart” adı altında ücretsiz seyahat kart düzenlenmesi ile 6 ay boyunca su aboneliklerinde abone ücreti, güvence bedeli ve atık su ücreti alınmaması, ayrıca depremzedelerin 6 ay boyuncu suyu metreküpü 1 TL’den kullanılması maddesi oy birliği ile kabul edildi.

2023-03-01 13:39:47
EDİRNE DEPREMZEDELERE KUCAK AÇIYOR

Edirne Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

6 Şubat tarihinde meydana gelen 2 yıkıcı depremde hayatını kaybeden vatandaşlara bir kez daha Allah’tan rahmet dileyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Depremin ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi bizler de olağanüstü bir çabanın içine girdik. Türkiye’nin her noktasında, her kurum elinden gelenin fazlasını yaparak bu sürece katkı sunmaya çalıştı. Halkımız inanılmaz bir refleks verdi. Edirne’de de 7’den 70’e her kesimden insanımız, elinde avucunda, yüreğinde ne varsa, deprem bölgesinde, depremzedelerle paylaşmak için yoğun bir çalışma içerisine girdiler. Buradan gerek belediye olarak, AFAD, Valilik olarak bize emanet edilen bütün yardımları deprem bölgesine ulaştırdık, ulaştırmaya da devam ediyoruz” dedi.

6 Şubat sabahı saat: 08.30’da Edirne’den arama kurtarma ekibinin yola çıktığını belirten Başkan Gürkan, “Tahmin ediyorum. En erken davranan kurumlardan biriyiz. Elimizin el verdiği imkanlarımızla, personelimizle, ikram aracımızla hepimiz gayretle çalıştık. 10 günde, 20 günde bitecek bir süreç değil bu. Canla başla depremzedelerin yaşama dönmesi için, alanın yaşama dönmesi için mücadele ediyor. Oradaki tablo televizyonlarda gördüklerimizden çok daha farklı, çok daha büyük bir yıkım söz konusu, çok daha acı tablolar söz konusu” dedi.

MALATYA’YA KONTEYNER KENT

23 tane CHP’li belediyenin koordinasyonu ile Malatya’ya konteyner kent kuracaklarını belirten Gürkan, “Ben de bu konteyner kentin koordinatörü olarak görevlendirildim. Daha sık gideceğim Malatya’ya. Bütün desteğimizi depremzedeler için vermeye devam edeceğim” ifadelerine yer verdi.

KİRA FİYATLARINI MAKUL ÖLÇÜDE TUTALIM

Deprem bölgesinden 4 bin civarında depremzedenin Edirne’ye geldiğini belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne Valiliğimiz ile birlikte depremzedelere her türlü kolaylığı sunmaya çalışıyoruz, her türlü kolaylığı sağlamaya çalışıyoruz. Bir İMECE Market açtık. Giysi, ayakkabı, gıda gibi ihtiyaç malzemeleri var. Şuana kadar 2 bin depremzede yararlandı. Yine Valilimizin açtığı Sosyal Market var, oradan da yararlanılıyor. Bunu sürdüreceğiz. Devletimiz depremzedelerin bir kısmını yurtlara yerleştirdi ama aile olarak yurtlarda yaşamak gerçekten çok zor. Bir kısmı yakınlarının yanında, bir kısmı kiralık ev tuttu. Buradan bütün Edirnelilere seslenmek istiyorum. Herkesin malı, herkesin mülküdür. Normal koşullarda herkes kendi belirler ama depremzedelere karşı daha düşünceli davranılması ve fiyatlar konusunda daha makul olunması gerektiğine inanıyorum. Edirnelilerin bu hassasiyeti gösterdiğini de biliyorum. Evini bedelsiz depremzedelere veren var, yazlığını veren var. Evini paylaşan var. Ama çok az da olsa kiraları yukarıya çekenler de var. Daha adil olmaya davet ediyorum. Tüm Edirnelilerden kira fiyatlarını makul ölçülerde tutulmasını talep ediyoruz ” dedi.

Gürkan, en büyük sorunun da Edirne’de boş ev bulmak olduğunu söyledi. Bu kadar çok talebe cevap verecek boş evin kentte olmadığını belirten Gürkan, bazı depremzedelerin ilçelere gittiğini söyledi.

MELDA DERNEKÇİ, ÖDÜLLENDİRİLDİ

U-23 Türkiye Şampiyonası'nda rakiplerine hiç puan vermeyerek, Türkiye Şampiyonu olan Edirne Belediyesi'nin ilk ve tek kadın güreşçisi Melda Dernekçi, 1 adet tam altın ile ödüllendirildi. Melda Dernekçi’ye ödülünü, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan takdim etti. Ayrıca Çankırı'da düzenlenen Büyükler A Takım Türkiye Şampiyonası'nda, şampiyon olarak, Hırvatistan'da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası'na gitmeye hak kazanan Melda Dernekçi’nin 1 adet tam altın ile ödüllendirilmesi maddesi de Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Edirne’ye gelen ve ikamet için ev kiralayan depremzedelerden 6 ay boyunca su aboneliklerinde abone ücreti, güvence bedeli ve atık su ücreti alınmaması, ayrıca depremzedelerin 6 ay boyuncu suyu metreküpü 1 TL’den kullanılması maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 06 Şubat 2023 tarihinde yaşanan 7 ,7 ve 7 ,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından Edirne’de misafir veya daimi ikamet amaçlı gelen depremzede vatandaşlara şehir içi toplu taşıma araçlarından kullanabilecekleri "SOSYAL KART” adı altında ücretsiz seyahat kart düzenlenmesi aylık toplam biniş hakkı, vize süresi, biniş ücretinin (M) Plaka sahibine Edime Belediyesince ödenme konusun Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmesi de oy birliği ile kabul edildi.

Buna göre depremzede vatandaşlar için hazırlanan ulaşım kartlarına 6 ay boyunca 60’ar biniş hakkı yüklenecek ve bunun ücreti Edirne Belediyesi tarafından finanse edilecek.