EDİRNE BELEDİYESİ, SIFIR ATIK VE ÇEVRE EĞİTİMLERİYLE ÇOCUKLARI BİLİNÇLENDİRİYOR

Edirne Belediyesi, çevre bilincinin geliştirilmesi ve sürdürülebilir bir gelecek için önemli adımlar atmaya devam ediyor. İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nde görev yapan eğitmenler tarafından Plevne İlkokulu öğrencilerine yönelik bilgilendirme eğitimi düzenlendi.

2024-04-25 16:31:42
EDİRNE BELEDİYESİ, SIFIR ATIK VE ÇEVRE EĞİTİMLERİYLE ÇOCUKLARI BİLİNÇLENDİRİYOR

Plevne İlkokulu’nun Konferans Salonunda verilen Sıfır Atık ve Çevre Eğitimi kapsamında, öğrencilere atıkların geri dönüşümü ve sıfır atık konularında detaylı bilgiler verildi. İsrafın önlenmesi, kaynakların verimli kullanılması ve atık oluşumunun engellenmesi konularında öğrencilere farkındalık kazandırıldı.

Eğitim sürecinde, eğitmenler tarafından yapılan sunumlar ve interaktif deneylerle öğrencilerin konuyu daha iyi öğrenmeleri sağlandı. Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında atıkların kaynağında ayrıştırılması, bitkisel atık yağların, elektronik atıkların, ambalaj, plastik, cam atıkların ve atık pillerin ayrı ayrı toplanması gibi pratik bilgiler aktarıldı.

Eğitimin sonunda, öğrencilere geri dönüşüme katkı sağlamaları için okula ihtiyaca uygun bir şekilde atık kutuları bırakıldı.

Edirne Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkilileri, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakma vizyonuyla eğitim çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini belirtti.

 

ATIK CAMLAR TOPLANDI

Kentin işlek caddelerine konulan Atık Cam Toplama Kumbaraları, Edirne Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkilileri tarafından temizlendi. Atık Cam Toplama Kumbaraları vasıtasıyla toplanan atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılarak, geri dönüşümü gerçekleştirilecek.

Edirne Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkilileri yaptığı açıklamada, yaklaşık 300 adet cam kumbaranın 28 mahallenin en işlek noktalarına konumlandırıldığını ve bertaraf çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade etti.  Ayrıca, şehrin tüm işlek nokta, cadde ve mahallelerinde bulunan bu cam atık kumbaraları ile cam atıkların evsel atıklara karışmasının engellendiği söylendi.

Bu kapsamda Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın’ın talimatlarıyla sıfır atık çalışmalarının süreceği, şehrin genelinde cam atıkların toplatılması ve geri dönüşüme gönderilmesi sürecinin devam edeceği belirtildi.

Edirne Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkilileri “Atık camların yeniden ekonomimize kazandırılması ve geri dönüşümünü sağlamak amacıyla vatandaşlarımızın kullanmadıkları cam şişeleri, kavanozları ve cam eşyaları çöp konteynerleri yerine bu kumbaralara atmalarını istiyoruz” dedi.