EDİRNE BELEDİYESİ, ŞAİR VE SENARİST SÜHEYLA TAŞÇIER’İ AĞIRLIYOR

Edirne Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında şair ve senarist Süheyla Taşçıer’i ağırlıyor. Süheyla Taşçıer, önce şiirlerini seslendirecek ve ardından sanatçının senaristliğini yaptığı Bacıyan-I Rum (Anadolu Bacıları) isimli belgeselin gösterimi yapılacak.

2023-03-07 12:56:14
EDİRNE BELEDİYESİ, ŞAİR VE SENARİST SÜHEYLA TAŞÇIER’İ AĞIRLIYOR

Edirne Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında 8 Mart Çarşamba Saat: 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda düzenleyeceği etkinliğe tüm vatandaşlar ücretsiz olarak katılabilecek.

Etkinlikte, Süheyla Taşçıer, önce şiirlerini seslendirecek ve ardından sanatçının senaristliğini yaptığı Bacıyan-I Rum (Anadolu Bacıları) isimli belgeselin gösterimi yapılacak.

BACIYAN-I RUM’UN KONUSU

Bacıyan-ı Rum (Anadolu Bacıları), yaklaşık 850 yıl önce Anadolu’da kurulan ilk kadın teşkilatıdır. Yaşanmış acılar; ödenen bedeller, kadının sosyal yaşamda ne denli etkin olduğunu gösterir ve üretimleriyle Anadolu’nun yeni bir uygarlığa beşiklik etmesinde etken olur. Güzellik, asalet, akıl ile birleşen iyi eğitimli oluşları, ata binme, silah kullanma, savaşabilme gibi özeliklerin yanı sıra, yardım severlik ve eşlerine her alanda yardımcı olmaları, her şeyden önce hayat arkadaşlığını yan yana sürdürmeleri, erkeği ile eşit haklara sahip olabilmeleri, Bacıyan-ı Rum kadınlarının en büyük özelliğidir.

Türk insanının sıkıntılılarını hafifletmiş, zorluklarını erkekleriyle birlikte omuzlamışlardır. Türk toplumunun ezilmesini, yok olmasını engellemekle kalmamış, gelişip kökleşmesini sağlamışlardır. 13. yüzyılda bugünkü modern kadının temelini atmıştır, Anadolu’da Bacıyan-ı Rum kadınları.