EDİRNE BELEDİYESİ, KİTAP KAFE'Yİ HİZMETE AÇTI!

Edirne Belediyesi, şehrin kültürel ve sosyal yaşamına yeni bir soluk getirecek olan Kitap Kafe'yi hizmete açtı. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Mimar Sinan'ın “Ustalık Eserim” dediği Selimiye Camii'nin yanı başında, Selimiye Camii Meydanı'nda yer alan Kitap Kafe’nin açılışını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın “Bizler, gençlerimizin ve bütün hemşerilerimizin kültür ve edebiyatla buluşmasını teşvik etmek, onlara kültürel alanlar yaratmak için mücadele edeceğimizin sözünü vermiştik. Bugün de aslında ilk sözümüzü tutuyoruz. ” dedi.

2024-04-26 18:48:36
EDİRNE BELEDİYESİ, KİTAP KAFE'Yİ HİZMETE AÇTI!

Mülkiyeti ve projesi Edirne Belediyesi’ne, finansmanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait Selimiye Camisi Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi kapsamında yepyeni bir görünüme kavuşan Selimiye Meydanı’nda bulunan Edirne Belediyesi Kafelerine bir yenisi daha eklendi. Edirne Belediyesi Kitap Kafe gerçekleştirilen açılış töreni ile hizmete başladı.

Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın’ın katılımıyla gerçekleştirilen açılış, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Misafirlerine geniş bir kitap koleksiyonu sunan kafe, aynı zamanda lezzetli atıştırmalıklar ve içeceklerle okuma keyfini tamamlayacak. Edirne’yi tanıtan birçok kitabında yer aldığı kafede vatandaşlar kitaplardan faydalanabilecek, diledikleri takdirde satın alabilecek.

Ziyaretçilerine, Edirne'nin en değerli kültürel mirası olan Selimiye Camii’nin tarih kokan eşsiz atmosferinde kahve içmenin keyfine sunacak olan Kitap Kafe 08:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet verecek.

Kitapseverlerin buluşma noktası haline gelecek olan Kitap Kafe’nin açılışını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, yaptığı açıklamada, kültür ve edebiyatın önemine vurgu yaparak, Kitap Kafe'nin şehirdeki boşluğu dolduracağını ve gençleri bir araya getireceğini belirterek şu ifadeleri kullandı;

“Göreve geldiğimiz andan itibaren yoğun bir şekilde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bugün ilk açılışımızı gerçekleştiriyoruz. İlk açılışımızın bir Kitap Kafe olması bizler için çok anlamlı. Seçim döneminde de ifade ettiğimiz üzere Edirne kültürü ve doğası ile yaşayan bir şehir olacak. Bizler, gençlerimizin ve bütün hemşerilerimizin kültür ve edebiyatla buluşmasını teşvik etmek, onlara kültürel alanlar yaratmak için mücadele edeceğimizin sözünü vermiştik. Bugün de aslında ilk sözümüzü tutuyoruz. Vatandaşlarımız burada hem keyifli vakit geçirecek hem de kitaplarımızdan ücretsiz olarak faydalanabilecek. Burada çeşitli günlerde yazarlarımızla buluşacağız, kentlilerimizle buluşacağız, gençlerimizle buluşacağız.”

Edirne Belediyesi’ne ait tüm kafelerde geçerli olan “Öğrenci ’ye %20 İndirim” uygulaması burada da geçerli olacağı belirten Başkan Gencan Akın, “ Gençlerimize söz verdiğimiz üzere bütün kafelerimizde olduğu gibi Kitap Kafe’mizde de öğrencilerimize %20 indirim uygulayacağız. Bundan sonra yapacağımız bütün projelerimizde şehrimizdeki etkinliklerimizi çoğaltacak, şehrimizi yaşayan bir şehir haline getirmek için mücadelemizi devam ettireceğiz” diyerek, sözlerine son verdi.