EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ HAZİRAN AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Edirne Belediye Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı, Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

2024-06-04 17:43:05
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ HAZİRAN AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı Edirne Belediye Meclisi Toplantı Salonu'nda düzenlenen Haziran Ayı Olağan Toplantısı’nda, 14 gündem, 6 gündem dışı olmak üzere toplam 20 madde görüşülerek karara bağlandı.

Karara bağlanan maddelerden biri, Edirne Belediyesi tarafından Edirne Turizm Elçisi Beratı ve Payesi verilmiş olan 19 Nisan tarihinde hayatını kaybeden Edirne’yi Tanıtma, Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Kurucu Başkanı Bahri Dinar’ın adının oturduğu sokağa verilmesi oldu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, “Nisan ayında kıymetli Bahri ağabeyimizi kaybetmiştik. Bu konuyu geçtiğimiz Mayıs Ayı Meclisi'mizde konuşup, ilgili komisyona havalesini yapmıştık. Bahri ağabeyimizin evinin bulunduğu sokağa ismini verdik. Komisyonumuza çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyor, Bahri ağabeyimizin ailesine ve sevdiklerine sabırlar diliyorum” dedi.

Kırkpınar hazırlıklarına durmaksızın devam eden Edirne Belediye Başkanlığı, trafik problemini çözebilmek adına yeni bir düzenlemeye gitti.

1-7 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı güneşlerine katılacak sporcuların ve görevli personellerin ulaşımı için Sarayiçi Bölgesi Kırkpınar alanına 4-7 Temmuz tarihleri arasında geçici bir taksi durağı oluşturulması ve toplu taşıma araçları 2A, 2B, 3, 5A, 5B ve 7E’nin güzergâhının Sarayiçi bölgesine uzatılarak 6 hat seferlerine buradan başlayarak devam etmesine oy birliği ile karar verildi.

Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın; WELLBASED Projesi, Dirençli Bir Toplum İçin Yerelde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi, İyi Yönetişimin Teşvik Edilmesi ve Yerel Düzeyde Romanların Güçlendirilmesi projesinin uygulanmasına devam edilmesi ve dezavantajlı bireylerin ağırlıklı olarak yaşadığı mahallelerde ikamet eden ilk ve ortaöğretim çağındaki çocukları spora yönlendirmek, sporu sevdirmek, kötü alışkanlıklardan korumak, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla faaliyet gösteren Edirne Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve federasyona üye olan amatör spor kulüpleri ile protokol yapılması için yetkilendirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 24 derslikli ilkokul binası yapılması amacıyla Edirne Belediyesi'ne ait Edirne Merkez Kavgaz Mahallesi'nde yer alan taşınmazın 25 yıl süreyle bedelsiz olarak Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü adına tahsis edilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Başkan Gencan Akın, “Hissedarı olduğumuz bu taşınmazı Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz iş birliği neticesinde 25 yıl süre ile bedelsiz olarak Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü'müze devrediyoruz. Ve bunu yeni bir okulun inşası için yapıyoruz. Edirne’miz için, öğrencilerimiz için hayırlı ve uğurlu olsun ” ifadelerini kullanarak bu karardan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Bulgaristan'ın Burgaz şehrinde 26-28 Nisan 2024 tarihlerinde düzenlenen Swimming Talent Cup müsabakalarında Türkiye Yüzme Federasyonu Bölge Karması adına mücadele ederek 200 metre kelebek branşında altın madalya kazanan genç sporcu Beyza IŞIK'a , 1 (bir) adet tam altın hediyesi takdim edildi.

Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, 9 Haziran Pazar günü düzenlenecek Üniversiteye Giriş Sınavı’na girecek öğrencilere başarılar diledi ve Trakya Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Derneği öğrencileri ile hatıra fotoğrafı çektirerek meclisi sonlandırdı.