EDİRNE AKM’DE “ZAMANSIZ KADINLAR” GÖSTERİSİ

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamaları kapsamında, Edirne Kırkpınar Lions Kulübü işbirliğiyle unutulmaz bir tiyatral gösteri olan "Zamansız Kadınlar" Edirnelilerle buluşacak. Bu etkileyici gösteri Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek.

2024-02-21 14:00:19
EDİRNE AKM’DE “ZAMANSIZ KADINLAR” GÖSTERİSİ

Edirne Belediye Başkanlığı ve Edirne Kırkpınar Lions Kulübü işbirliği ile organize edilen, Araştırmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı‘nın hazırlayıp sunduğu ”Zamansız Kadınlar” isimli tiyatral gösteri 25 Şubat 2024 Pazar Günü Saat: 14.00’da Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı sahnesinde Edirneliler ile buluşacak. Edirneliler, cumhuriyet tarihinin ilklerine imza atan ve yaşadıkları çağın ötesindeki kadınların hayat hikâyelerini, eşsiz kostümleri ve çok daha fazlasını barındıran bu tiyatral gösteriyi ücretsiz olarak izleyebilecek.

Türkiye’nin ilk kadın fotoğrafçısı Naciye Suman, kadın özgürlüğünün ilk temsilcilerinden Şükufe Nihal, 1932 yılında Belçika’da yapılan Dünya Güzellik Yarışması’nda birinci olan Türkiye’nin ilk Dünya güzeli Keriman Halis Ece, ilk pilot Sabiha Gökçen, Türkiye’nin ilk heykeltıraşı Sabiha Bengütaş, ilk belediye başkanı Afet İnan, Türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi Sabiha Gürayman gibi döneme damga vurmuş zamansız kadınların hikâyelerini anlatan bu gösteriye tüm hemşehrilerini davet eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, şu ifadeleri kullandı;

“Türk kadınına verilen değerin büyük bir önem arz etmesini Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz. Onun ileri görüşlülüğü ve öncülüğü sayesinde kadınlarımız, tarihimizin çeşitli alanlarında başarılar elde etmiş, ülkemize ve dünyaya önemli katkılarda bulunmuşlardır. Bu anlamlı gösterimizde Türkiye'nin ilk kadın fotoğrafçısı Naciye Suman'dan, ilk pilotumuz Sabiha Gökçen'e kadar, birbirinden önemli isimlerin yaşamlarını ve başarılarını sahneye taşımaktadır. Edirne Belediyesi olarak vatandaşlarımızı sanatın tüm dalları ile buluşturabilmekten büyük mutluluk duyuyor, sizleri, geçmişimizin değerli mirasını daha yakından tanımak ve kadınlarımızın önemli başarılarını birlikte anmak için ücretsiz sahnelenecek bu anlamlı gösteriye tüm halkımız davet ediyorum”

Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Kırkpınar Lions Kulübü 2023-24 Hizmet Dönemi Başkanı Yahya Bulat ise,

“Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle planladığımız kutlamalar çerçevesinde; Tarihçi / Yazar İLKNUR GÜNTÜRKÜN KALIPÇI’nın aynı adlı kitabından uyarlanan eseri “Zamansız Kadınlar”ı Edirne Belediyesi işbirliği ile sahneye koymak dileğindeyiz. ’Zamansız Kadınlar’ 1919-1938 dönemine damga vurmuş ve ilkleri başarmış kadınlarımızı ve bilinmeyen yönleriyle Atamızı anlatmaktadır. İzleyenlerin bir daha izlemek istediği, İlknur hocamızın akıcı anlatımı ile muhteşem bir performans sergilediği, belgesel yapılması istenen bu organizasyonumuzu;

Bu özel eseri Edirne Belediyemizin Atatürk Kültür Merkezi büyük salonda 25-Şubat tarihinde halka açık olarak sahneleyerek, daha fazla insana ulaşmak ve usta bir anlatıcı ile anlatmakta, eksik kaldığımız Atamızı geniş kitlelere ulaştırmak arzusundayız. İlknur hocamızın hep söylediği gibi; “Birbirlerinin yoluna çıkmadan, birlikte yola çıkanlar zafer kazanır”. Bizde bu yolu sizinle birlikte yürümeye talibiz. Tüm halkımızı; çocuklarımızı, gençleri ve büyüklerimizi afişte belirtilen saatte Atatürk Kültür Merkezine bekliyoruz” dedi.