DÜNYACA ÜNLÜ OYUN EDİRNE AKM’DE

Dünyaca ünlü tiyatrocu Sarah Bernhardt'ın ölümünün 100. yılında sahnelenen “Bu Bir Efsane"Sarah Bernhardt” oyunu Edirne AKM’de, tiyatroseverler ile buluşacak. Oyundan bir gün önce ise yönetmen Hakan Altıner ile oyuncular Dilek Türker ile Tayfun Yılmaz, Edirneliler ile söyleşide bir araya gelecek.

2023-03-10 12:23:00
DÜNYACA ÜNLÜ OYUN EDİRNE AKM’DE

Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı çok önemli iki etkinliğe ev sahipliği yapıyor. İlk olarak “Bu Bir Efsane"Sarah Bernhardt” oyununun yönetmeni Hakan Altıner ile oyuncular Dilek Türker ile Tayfun Yılmaz, söyleşi programı ile Edirneliler ile buluşuyor. 13 Mart Pazartesi Saat: 19.30’da Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda düzenlenecek söyleşiye Edirneliler, ücretsiz olarak katılabilecek. 14 Mart Salı Saat: 19.30’da ise Bu Bir Efsane"Sarah Bernhardt” oyunu Edirne AKM’de ücretsiz olarak sahne alacak.

John Murell'in yazıp, Hakan Altıner'in yönettiği “Bu Bir Efsane Sarah Bernhardt” adlı oyun, Fransa’nın itibarlı tiyatrosu Comédie Française’in en dikkat çekici aktrisi olmuş Sarah Bernhardt’ın yaşamından bir kesit sunuyor. Sahnede geçirdiği bir kaza sonucu sağ bacağı kesilmiş olan Sarah Bernhardt'ın, uşağı Pitou ile geçirdiği bir geceyi anlatan iki kişilik oyunda Dilek Türker, Sarah Bernhardt rolünde, Pitou rolünde ise Tayfun Yılmaz yer alıyor.

Tüm hayatını tiyatroya adamış olan dünyaca ünlü aktrist, oyunda geçmişi ile hesaplaşıyor. Bu hesaplaşmada Pitou, aktriste hayatı boyunca yön veren olaylarda önemli yer edinen; annesi, Başrahibe Sofie, Organizatör Garett, bacağını kesen cerrah, Yazar Oscar Wilde gibi karakterlere bürünüyor. Hayatını tiyatroya adamış bir sanatçı olan Dilek Türker, Sarah Bernhardt’ın duygu geçişlerini usta oyunculuğu ile sahneye taşırken, Tayfun Yılmaz oyunculuk hünerleri ile geçmişin bu karakterlerini sahnede yaşatıyor.

Oyunun kostüm ve dekor tasarımı  Sadık Kızılağaç’a ait. Oyunun dekor tasarımına R. Onur Duru ve Mısra Candanadam tarafından Video Mapping tekniği ile hazırlanan görsel şölen eşlik ediyor.

Bir kadın sanatçı olarak Sarah Bernhardt, döneminin koşullarına rağmen büyük bir başarı göstermiştir. Dilek Türker-Tiyatro Ayna, sanatçının ölümünün yüzüncü yıldönümünde, bu oyunla başarılı kadın profillerini daha fazla ön plana çıkarmayı ve bir efsaneyi kuşaktan kuşağa aktarmayı amaçlıyor.