CUMARTESİ PAZARI YENİLECEK

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’de 1. Murat Mahallesi’nde bulunan ve 1995 yılında yapılan Cumartesi Pazarı’nın, komple yenilenerek, kapalı bir pazaryeri olarak deprem yönetmeliğine uygun hale getirileceğini söyledi.

2023-05-02 12:58:39
CUMARTESİ PAZARI YENİLECEK

Edirne Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan Toplantısı Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı Edirne Belediye Meclisi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen olan toplantıda 7 madde görüşülerek, karara bağlandı.

Toplantıda Karaağaç Mahallesi’ndeki atık sularının Yıldırım Beyazıt Mahallesinde bulunan belediyeye ait mevcut Atık Su Terfi Merkezine iletilmesi için terfi hattı projesinin İller Bankası A.Ş. tarafından hazırlanması ve kolektör hattı ve terfi inşaatının Edirne (Merkez) Atıksu Arıtma Tesisi İkmal İnşaatı yapım işi kapsamında Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün yazısı görüşüldü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Karaağaç Mahallemizde bir atık su arıtmamız vardı. Ancak DSİ kanalı yaparken, planlarında arıtmayı ön görmeyerek bizim arıtmayı yıktı. Uzun süredir bu konuda çalışıyor arkadaşlar. DSİ bize bir yer vermesi gerekiyordu. Verdikleri yer arazi kotuna uygun olmadığı için uymadı. Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde mevcut terfi merkezimiz var bizim. Yıldırım’daki atık suları toplayıp Paşaçayır’a aktaran, yapılan bir proje ile Karaağaç’ı oraya bağlamak istiyoruz. İller Bankası’na proje hazırlama yetkisini vereceğiz” dedi. Madde oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin bir diğer maddesi de 1. Murat Mahallesinde bulunan ve "Cumartesi Pazarı" olarak kullanılan yapının günümüz deprem yönetmeliğine uygun kapalı pazaryeri olarak projelendirilip yapılması oldu. Konuyu görsellerle açıklayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumartesi Pazarı’nın 1995 yılında yapıldığı söyledi. Gürkan, gerekli araştırmaların yapıldığı ve yapının deprem yönetmeliğine uygun hale gelmesi için komple yenilenmesi gerektiğini söyledi.  1. Murat Mahallesinde bulunan ve "Cumartesi Pazarı" olarak kullanılan yapının günümüz deprem yönetmeliğine uygun kapalı pazaryeri olarak projelendirilip yapılması işi belediye meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi.

5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 64. maddesi ile Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği'nin 40. maddesi hükümleri uyarınca Belediyenin 2022 yılı Bütçe Kesin Hesabı - Yönetim Dönemi Hesabı-Taşınır Kesin Hesabı ve İcmalinin Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmesi maddesi görüşüldü. Gürkan, 2021 yılında göre 2022 yılında öz gelirlerde yüzde 110’luk bir artış yaşandığını belirterek, borçlanma limitinin de yüzde 40’lar da olduğunu söyledi. Bu konuda Mali Hizmetler Müdürü Ruhi Takındı ve ekibine teşekkür eden Gürkan, “2022 başarılı bir yıl oldu inşallah 2023 yılında da aynısı olacaktır” dedi.  Bu madde de oy birliği ile kabul edildi.

Daha sonra Türkiye Arena Kısa Kulvar Küçükler Bireysel Yüzme Şampiyonası'nda 200 metre kelebek ve 400 metre karışık stillerde şampiyon olan Beyza Işık, Belediye Meclisi’nin aldığı kararla tam altınla ödüllendirildi. Beyza Işık, 3. kez aynı dalda Türkiye şampiyonu olduğunu belirterek, kendisini destekleyenlere teşekkür etti.

Türkiye ve AB Şehir Eşleştirme-II (Yeşil Gelecek için Şehir Eşleştirme) Hibe Programı kapsamında sunulan The Green Steps başlıklı projenin hibe kazanması durumunda belediye tarafından uygulanması ve gerekli tüm belgeleri imzalamada Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yetkili kılınması da oy birliğiyle kabul edildi.

Gürkan bu konuda yaptığı açıklamada “Bu bir AB projesidir, yeşil gelecek için Avrupa Birliği’nin bir şehir eşleştirme projesidir. Hâlâ proje kapsamındadır, kabul edilmesi halinde onlarla bir sözleşme imzalayacağız. Henüz netleştirilmiş değildir. Bizim projelerimiz de hazır. Yeşil şehirler, yeşil adımlar projesi” dedi.

GÜRKAN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAK

14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimleri ile ilgili de konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Seçimler demokrasilerin temel taşıdır. Demokrasinin tek ölçütü seçim değildir, ama en önemli ölçütü seçimdir. O anlamda seçmenlerin seçimde kendi özgür ifadesi ile tercihini sandığa yansıtması ve sandıktan da bunun çıkmasını bunun en önemli parametresi ve ölçütüdür. Seçimler bizim ülkemizde, sona doğru hafif hafif gerilir. İnşallah bu gerginlik olmadan, 14 Mayıs seçimlerini atlatırız. Çünkü seçimlerin amacı da bu ülkeyi, refaha ve huzura kavuşturmaktır. Bu anlamda vatandaşta tercihini yapacaktır ve hepimiz 14 Mayıs akşamı seçmen ne seçtiyse, sandıktan ne çıktıysa ona saygı göstererek, sonucu kabul ederek,  15 Mayıs sabahı işimize, yolumuza devam etmeye çalışacağız. Bütün siyasi partiler için söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti bu seçimlerden sonra da bu ilk seçim değil, 100 yıldır bu ülkede seçimler yapıyor. Bu seçimlerden sonrada, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalmaya devam edecektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ve şehitlerimizin kuruduğu bu Cumhuriyeti ne değiştirmeye ne de yıkmaya hiç kimsenin gücü yetmez, yetemez. Öyle bir durumda Türk milleti aynı 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde olduğu gibi, etnik köken, mezhep, siyasi görüş farkına, kadın erkek farkına bir araya gelerek gereğini yapar” diye konuştu.

Gürkan, “Bizler, 14 Mayıs’tan sonra da yine birlikte oturmaya, birlikte gülmeye ve eğlenmeye devam edeceğiz. Bu yüzden seçim heyecanıyla söyleyeceğimiz sözlere ve davranışlara birbirinin kişilik haklarını ve onurunu incitmeyecek şeyler olması lazımdır. Bu hepimiz için geçerlidir. Birbirimizin yüzüne bakamayacak duruma gelmememiz lazım. Ülkeyi de öyle bir duruma getirmememiz lazım. Biz toplumun önünde olan insanlarız. Toplumun zaman zaman referans aldığı ve örnek aldığı insanlarız. Bizim en küçük bir olumsuz davranışımız, en küçük kusurlu sözümüz bütün herkesi etkiler. Kendi taraftarımızı, kendi seçmenimizi etkiler. O yüzden sorumluluk sahibi insanların bu konuda daha yapıcı, daha nezaketli ve karşısındakine saygı duyan bir çerçevede seçim sürecini yürütmesi gerekiyor. O yüzden en çok dikkat edilmesi gereken hususun bu olduğunu, düşünüyorum. Tabii ki Edirne Türkiye’nin en batısındaki il. İnsanların kişisel ilişkileri ve insani ilişkileri ülkemizin birçok noktasına göre daha iyi, daha şeffaf ve daha naiftir. Bunun korunması şehrimizin geleceği için önemlidir. Sonuçta demokrasilerde asıl olan milletin iradesidir ve o irade de sandıktan çıkacaktır. Biz de sandıktan çıkan bu iradeye beğenmesek de saygı göstereceğiz. Bu bir mecburiyettir, saygı göstereceğiz” diye konuştu.

Gürkan, ayrıca Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinin şimdiden Türkiye için hayırlı olmasını diledi.

5-6 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Kakava-Hıdırellez Şenliklerine tüm meclis üyelerini ve Edirne halkını da davet eden Gürkan, “Hıdırellez bolluk, bereket, barış demektir. Baharın müjdecisidir. Hıdırellez ile birlikte ülkemize yine bahar gelecek” ifadelerine yer verdi.