BELEDİYE BAŞKANI AV. FİLİZ GENCAN AKIN, BALKAN İŞ FORUMU’NA KATILDI

Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, Edirne Valiliği ve Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu ev sahipliğinde düzenlenen Balkan İş Forumu’na katıldı. Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, burada yaptığı konuşmada, Edirne’nin Balkanlarla tarihi, kültürel ve insani bağlarını koparmayan ve kendini Balkanların ayrılmaz bir parçası olarak gören bir şehir olduğuna dikkat çekti.

2024-04-18 15:56:31
BELEDİYE BAŞKANI AV. FİLİZ GENCAN AKIN, BALKAN İŞ FORUMU’NA KATILDI

Trakya ile Balkanlar arasındaki iş birliğini geliştirmek, kültürel ilişkilere ivme kazandırmak amacıyla Edirne Valiliği tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Balkan Şehirleri İş Birliği Forumu, Edirne Valisi Yunus Sezer, ETSO Başkanı Sezai Irmak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Sahin, Bulgaristan DEIK Başkanı Mustafa Sarıbekir, Türk Dünyası İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, vali yardımcıları, kaymakamlar, iş insanları, oda başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla Lalezar Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Romanya, Arnavutluk, Sırbistan ve Karadağ gibi birçok ülkeden 100'e yakın iş insanın katıldığı forumda konuşan Başkan Gencan Akın, Edirne’nin Balkanlarla tarihi, kültürel ve insani bağlarını koparmayan ve kendini Balkanların ayrılmaz bir parçası olarak gören bir şehir olduğuna dikkat çekti.  Serhad şehri Edirne’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Balkanlara açılan kapısı olduğunu belirten Başkan Gencan Akın, şunları söyledi:

“Edirne'miz yüz yıllardır farklı kültürlerin, farklı inançların bir arada özgürce ve kardeşçe yaşadığı bir kent olmuştur. Bugün de Edirne'miz 2'si demiryolu, 4'ü kara yolu olmak üzere 6 sınır kapısıyla Türkiye'nin batıya açılan yüzü, üretim ve ihracat açısından önemli bir merkez konumundadır. Türkiye çeltik ve ayçiçeği üretiminde birinci olan Edirne'miz önemli bir tarımsal üretim merkezi, 6,5 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turist ve ziyaretçi ile de önemli bir turizm merkezidir. Bu özelliklerinin yanı sıra Edirne; Balkanlarla tarihi, kültürel ve insani bağlarını koparmayan ve kendini Balkanların ayrılmaz bir parçası olarak gören bir şehirdir. Edirne'nin bu yönünü hiç kuşkusuz ki yine ülkemizin Balkan coğrafyası ile kökleri geçmişe dayanan komşuluk, dostluk ve bazı ülkelerle sağlanan müttefiklik bağları da güçlü bir şekilde desteklemektedir”

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Tarih bağı kurmamız lazım, folklor bağı kurmamız lazım. Bunları kim yapacak? Elbette biz!"  sözüyle konuşmasına devam eden Başkan Gencan Akın “ Üretimi ve ticareti ülkeler ve şehirler tek başına yapmak yerine, güçlerini birleştirerek yapmaları çok daha anlamlı ve yararlı olacaktır. Bundan sonraki süreçte bu tür birlikte çalışmaların ve forumların artması yönünde hem Edirne Belediyemiz hem de Balkan Ülkeleri İş Birliği Platformu aracılığıyla çalışmalarımız artarak devam edecektir. İnanıyorum ki bu çalışmaların meyvelerini çok yakın bir süreçte, çok verimli bir şekilde alacağız. Ben bir kez daha bu forumun başarılı geçmesini diliyor, tüm katılımcılara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerine son verdi.