‘ACIYA DAYANIRIM’ DİYORSAN; SEN DE GEL

2017-05-10 04:42:50
 ‘ACIYA DAYANIRIM’ DİYORSAN; SEN DE GEL

TÜRKİYE’NİN EN ACI YARIŞMASI; İDDİALI YARIŞMACILARI BEKLİYOR

 

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla 12-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek 7. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali kapsamında Acı Biber Yeme Yarışması düzenlenecek. Karaağaç’ta yetişen ve ciğerin olmazsa olmazı acı biberi en çok yiyen bir kişi küçük altının sahibi olacak. Geçtiğimiz yıl yarışmaya katılan Süleyman Işık, 80 saniyede 30 adet Karaağaç Acı Biberi yiyerek birinciliği göğüslemişti. 

Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, her yıl olduğu gibi bu yılda renkli görüntülere sahne olacak. Müziğin evrenselliği ile buluşacak olan katılımcılar, ciğerin eşsiz lezzetinin tadına bakma imkanına da sahip olacak.

Türkiye’nin en acı yarışması da bu festival kapsamında düzenlenecek. 14 Mayıs Pazar Günü Saat 17.00’de Ciğerci esnafı Atatürk Anıtı’nda toplanacak. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından Saraçlar Caddesi’nde Acı Biber Yeme Yarışması düzenlenecek. Yarışmaya sadece Edirne’den değil, yurt içinden ve yurt dışından da katılım olmasını istediklerini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan;  “Türkiye’nin en acı yarışması Edirne’de yapılacak. Acı biber yeme yarışmasının bu yıl 3.sü düzenlenecek. Ciğerciler kendi arasında acı biberi ‘ dünyanın en tatlı acısı’ olarak yorumlarlar. Bu yarışmanın diğer yarışmalardan farkı; acı olması” dedi.

Yarışma kapsamında yarışmacılar podyumda yerini alacak ve en çok biberi yiyen yarışmacı birinci olacak. Yarışma sonucunda en çok acı biberi yiyerek 1. olan yarışmacıya küçük altının da sahibi olacak. Ayrıca tüm yarışmacılara da badem ezmesi hediye edilecek.