663. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ RESMİ AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Seyir zevki yüksek yeni formatı ile ilk kez seyircisinin karşısına çıkan 663. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin resmi açılışı gerçekleştirildi.

2024-07-05 20:03:44
663. KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ RESMİ AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Lig usulüne geçilmesiyle yeni bir format kazanan Kırkpınar Yağlı Güreşlerine bu yıl 852 pehlivan katılacak. Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilen ve Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın’ın ev sahipliği yaptığı açılış törenine Edirne Valisi Yunus Sezer, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, CHP Edirne Milletvekilleri Ahmet Baran Yazgan ve Ediz Ün, İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve çok sayıda güreşsever katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören Kırkpınar Marşı’nın okunması ve 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek’in göndere bayrak çekmesi ile başladı.

Burada konuşan Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın, asırlardır süre gelen Kırkpınar Yağlı Güreşleri geleneğini yaşatmak ve dünyaya tanıtmak üzere Sarayiçi Er Meydanı’na gelen tüm misafirleri Cumhuriyet kenti, kadim şehir Edirne’de ağırlamaktan gurur duyduğunu belirterek, “Edirne, Türkiye'nin tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan eşsiz bir şehirdir. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ise bu mirasın en önemli parçalarından biridir. UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, sadece sporun değil, kültürel zenginliklerimizin de yaşatıldığı bir festivaldir” dedi.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri; içinde Koca Yusufları, Adalı Halilleri, Kurt Dereli Mehmetleri, Kel Aliçoları, Tekirdağlı Hüseyin Alkaya’ları ve daha nice cihan pehlivanların hikâyelerini, benzersiz mücadelelerini içinde barındırdığını kaydeden Başkan Gencan Akın şunları söyledi:

“Bu muhteşem gelenek daha nice pehlivanlara ve hikâyelere ev sahipliği yapmaya devam edecektir. Bu dualı çayır asırlardır yağlı güreş sporunun zirvesi ve aynı zamanda dostluğun, kardeşliğin sembolü olarak yaşamış ve yaşayacaktır. Ülkemizin dört bir yanından gelen değerli pehlivanlarımız, tarihi er meydanın dualı çayırında 3 gün boyunca güçlerini ve yeteneklerini sergileyecekler. Zeytinyağı ile yağlanmış bedenleri, kıspetleri, güç ve cesaretle dolu yürekleriyle, centilmence mücadele edecekler.

2023 yılı itibariyle kurulan CWENERJİ Yağlı Güreş Ligi ile yeni formatına geçen, seyir zevki yüksek ve gelenekselliğine daha yakın, kıran kırana bir Kırkpınar bu yıl bizlerle olacak. Organizasyonumuzun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese; güreşçilerimize, hakemlerimize, cazgırlarımıza ve tüm katılımcılarımıza şimdiden en içten teşekkürlerimi sunuyor, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin barış, dostluk ve kardeşlik ruhunu tüm dünyaya yaymasını temenni ediyorum.

Büyük bir özen, özveri ve emekle bir yıl boyunca çalışan ter döken tüm pehlivanlarımıza başarılar diliyor; centilmence bir yarışma olmasını umut ediyorum. Allah yollarını açık etsin, ayaklarına taş değdirmesin. Dualı çayırda ter dökecek bütün cazgırlarımıza, hakemlerimize, davul zurna ekibimize de kolaylıklar diliyorum” dedi.

Açılış konuşmaları 663. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ile devam etti. Ata sporu Kırkpınar’ın ağalığına 15. Kez aday olduğunu belirten Seyfettin Selim, “Bu sene adayım 15.kez Kırkpınar Ağalığı için buraya geldim. Ata sporuna, peygamber sporuna, yiğit sporuna on beş seneden beri gönül veren birisi olarak ağalık yapmak bize nasip oldu. Bu herkese nasip olmaz. Buraya vermiş olduğum emekler az bile.  Ne mutlu Türk'üm diyene, ne mutlu Türkiye'yi sevene, ne mutlu Türk vatandaşı olmaktan gurur duyana. Ata sporunu seviyorum, sevdireceğim.

Bu sene yine buradayız. Edirne Er Meydanı’nın olduğu yer, Edirne Ata Sporu’nun olduğu yer, Edirne Kırkpınar Güreşleri’nin yerini hiç bir şey almaz. Bende bir Edirneli olarak herkese sevgiler saygılar sunuyorum. Ata sporuyla aslanlar gibi güreşen tüm pehlivanlarımıza başarılar diliyorum” dedi.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş ise “Ne mutlu bize ki 663’cüsü düzenlenen Kırkpınar güreşleri için bir kere daha buradayız. İnşallah son Kırk yılın en unutulmaz Kırkpınar’ını yaşayacağız. Hepimiz gerçek anlamda güreşe doyacağız” şeklinde konuştu.

Edirne Valisi Yunus Sezer, "Bugüne kadar yağlı güreşlerin yaşatılmasına emek veren, dualarla, milli ve manevi değerleri bugüne taşıyan rahmete kavuşan pehlivanlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz. Bu sene 852 pehlivanımız güreş yaparak finale kalacaklar. Hepsine başarılar diliyorum. Bundan sonra da bu değeri gelecek nesillere aktarmak için çaba göstereceğimizi bilmenizi istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından pehlivanlar, hakemler, cazgırlar ve davul zurna ekibinin yer aldığı kortej, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Er Meydanı'nı dolaşarak, protokolü ve güreşseverleri selamladı.