GÜRKAN: "HER ZAMAN KADINLARIMIZIN YANINDAYIZ"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, büyük lider, asrın dehası, Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, 87 yıl önce birçok Avrupa ülkesindeki kadınlardan esirgenen seçme ve seçilme hakkını Türk Kadını’na vererek, Muasır Medeniyetler Seviyesine ulaşma yolunda önemli ve büyük bir adım attığını söyledi.
GÜRKAN: "HER ZAMAN KADINLARIMIZIN YANINDAYIZ"
03 Aralık 2021 - 11:39
Güncelleme: 03 Aralık 2021 - 11:40

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin 87. yılı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Mustafa Kemal Atatürk, 5 Aralık 1934’te tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ederek, kadınlara siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını verdi. Türkiye, Fransa ve İtalya'dan 11, Romanya'dan 12, Bulgaristan'dan 13, Belçika'dan 14, İsviçre'den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdı. Ne muhteşem bir devrim. Atatürk, Türkiye; Türkiye Atatürk’tür” dedi.
 
1935 yılında yapılan ilk seçimlerde Türk kadının 17 sandalye elde ettiğini belirten Gürkan, “Ara seçimle bu sayı 18 sandalyeye yükseldi. Bunlardan biri de Edirne’den Dr. Fatma Şakir Memik’ti.  Aynı zamanda bir tıp doktoru olan Dr. Fatma Şakir Memik, kadınların da yer aldığı ilk mecliste Edirne’yi temsil etme hakkına sahip oldu. Kadınlarımızın siyasi yaşamında yer almaları için bir örnek teşkil eden Dr. Fatma Şakir Memik’in ismi bugün Kaleiçi’nde Kadın ve Aile Müdürlüğü’müzün bulunduğu binadaki kadın merkezinde yaşatılıyor” diye konuştu.
 
Belediye olarak her zaman kadınların yanında olmaya devam edeceklerini kaydeden Belediye Başkanı Gürkan şunları söyledi:
 
“1935 yılında bunu başaran Türk kadını 2000’li yıllarda neleri başaramaz ki düşüncesiyle kadınlarımızın her zaman her konuda yanında olmaya devam ediyoruz. 2019 yerel seçimlerinde meclis üyeliği adaylarında ilk sıraları kadınlarımıza verdik. Kadın Merkezlerinden, kadın atölyesine kadar; kadınlarımızın sosyal, siyasi ve ekonomik hayatta yer alabilmesi için elimizden gelen çabayı göstermeye devam ediyoruz. Göreve geldiğimiz 2014 yılından bu yana kadınlarımızla ilgili birçok projeyi hayata geçirmiş olmanın gururu içerisindeyiz. Restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz, muhteşem bir yapı olan Elektrik Fabrikası’nı, Edirne Belediyesi Türk Kültürü El Sanatları Üretim ve Geliştirme Merkezi olarak kadınlarımızın hizmetine sunduk. Burada kadınlarımız, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün rehberliğinde her türlü faaliyet ve etkinliklerini özgürce yapabiliyor. İnanıyor ve biliyoruz ki, burada kadınlarımız kendi markalarını yaratacak, kendi hikayelerini yazmaya devam edecektir. Bu konuda kadınlarımızı desteklemeye, onların önünü açacak projeler geliştirmeye devam edeceğiz.
 
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin 87. yılını kutluyor; yaşamın her alanında kadını yücelten ve bu konuda tüm dünyaya örnek olan ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum.”

GÜRKAN: "HER ZAMAN KADINLARIMIZIN YANINDAYIZ"