EDİRNE KENT MÜZESİ'NE BİR ÖDÜL DAHA

Edirne Belediyesi tarafından Hafızağa Konağı’nın restore edilmesiyle hizmete sunulan Edirne Kent Müzesi’ne Tarihi Kentler Birliği’nden (TKB) ödül geldi. Kentte çok önemli bir ihtiyaca cevap veren Edirne Kent Müzesi; çeşitli kurumlar tarafından düzenlenen yarışmalardan 4. ödülüne kavuşmuş oldu.
EDİRNE KENT MÜZESİ'NE BİR ÖDÜL DAHA
09 Mayıs 2018 - 14:08

Tarihi Kentler Birliği tarafından başarılı müzecilik örneklerini özendirmek, yerel yönetimlerin müze uygulamalarında önder olma, koruma bilinci yaratma rollerini öne çıkartmak ve ülkemizde yerel yönetimlerin girişimi ile oluşturulmuş müzeler arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla TKB Müze Özendirme Yarışması düzenlendi. 37 belediyenin farklı ölçeklerde 37 müze ile katılım gösterdiği yarışma; Yaşam Kültürü Müzesi, Arşiv ve Koleksiyon Müzesi, Kent Müzesi, Mücadele Müzesi, Arkeopark Müzesi, Sanayi Müzesi, Teşekkür kategorilerinde düzenlendi.

 TKB Müze Özendirme Yarışmasına katılan müzeler iki aşamalı bir değerlendirmeye tabi tutulurken, Edirne Belediyesi Kent Müzesi, ‘Kent Müzesi’ kategorisinde ödüle layık görüldü. Ödüller, 12 Mayıs 2018 Cumartesi Günü yapılacak olan TKB Kastamonu Buluşması’nda sahiplerine verilecek.

EDİRNE KENT MÜZESİ

 Kentte çok önemli bir ihtiyaca cevap veren Edirne Kent Müzesi; Turizm Bakanlığı tarafından Özel Müze Statüsü’ne alınarak, yurtiçi ve yurtdışında resmi olarak tanınmıştı. Edirne Kent Müzesi’nde Kalkolitik Dönemden günümüze kadar Edirne anlatılmakta; Edirne’nin tarihi görsel, dijital ve önemli eserlerle desteklenmektedir. Edirne Kent Müzesi daha önce de 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda Edirne Kent Müzesi Uygulama Ödülü’ne, Sign of the City Awards (SotCA) Gayrimenkul Yarışması’nda En İyi Sosyo-Kültürel Yapı Ödülü’ne ve Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’nde Kültür ve Sanat Kategorisi’nde “Edirne Kent Müzesi Tarihi Değerleri İle Yaşayan Ve Yaşatılan Edirne” projesi ile ödüle layık görülmüştü.

 

EDİRNE KENT MÜZESİ'NE BİR ÖDÜL DAHA