YOLAGELDİLİZADE KASIM EFENDİ’YE ANIT MEZAR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

YOLAGELDİLİZADE KASIM EFENDİ’YE ANIT MEZAR

Trakya Paşaeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Kurucularından, Milli Mücadele Kahramanı, 1922-1923 yılları arasında Edirne Belediye Başkanlığı yapmış olan Yolageldilizade Kasım Efendi adına yaptırılan anıt mezarın açılışı gerçekleştirildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bize bu toprakları vatan yapan başta Atatürk olmak üzere Yolageldilizade Kasım Efendi gibi, Şevket Dağdeviren gibi tüm kahramanların ruhları şad, mekanları cennet olsun” dedi.

23 Kasım 2018 - 15:53

Trakya Paşaeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Kurucularından, Milli Mücedale Kahramanı, 1922-1923 yılları arasında Edirne Belediye Başkanlığı yapmış olan Yolageldilizade Kasım Efendi için Havsa Belediyesi tarafından anıt mezar yaptırıldı.

Anıt mezarın açılış töreninde konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, “Düşünün ki Trakya Paşaeli Cemiyeti, Anadolu'da kurulmuş olan cemiyetlerden daha önce kurulmuş olan bir cemiyettir. Bir vatanseverlik örneği olarak ülkemizin işgale uğrama tehlikesi ilk baş gösterdiği zaman, işgal tehlikesine karşı bu köyde sizin bir hemşehriniz, sizin bir dedeniz buradaki insanlarla bir araya geliyor ve milli mücadelenin ruhunu ateşliyor. Kasım Efendi, vatansever ve mücadeleci bir insandı. Milli mücadele başlıyor ve ülkemizin istiklal mücadelesi başlıyor. Kasım Efendi istiklal mücadelesinde de öncü oluyor. Alpullu Şeker Fabrikasının ilk kurucularından birisi yine o. Kooperatiflerin kurulmasında öncü oldu. Vatansever ve her şeyiyle gurur duyacağımız Kasım Efendi, yeni nesle gururla ifade edebileceğimiz bir insandır” dedi

Ülkenin kahraman ve yiğit evlatlarının "Biz teslimiyeti, işgali kabul etmiyoruz, direneceğiz" diyerek vatanı kurtardığını anlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Sadece 4 kişi bir araya gelerek yıllar sonra meydana gelecek Kurtuluş Savaşının bir kıvılcımını yakıyorlar. Şiirdeki gibi, 'dağlarda çoban ateşleri yanıyor' sonra o ateşler bir araya gelip kocaman bir top haline geliyor ve ardından Mustafa Kemal gibi bir dahi çıkararak bu büyük Türk milleti Kurtuluş Savaşını kazanıyor. Dünyada emperyalizme karşı başarılı olan ilk mücadeleyi yapıyorlar” diye konuştu.

YOLAGELDİLİZADE KASIM EFENDİ

Bulgaristan'da 1874 yılında doğan Yolageldilizade Kasım Efendi, Milli Mücadelede etkin rol oynadı.  Milli Mücadele'nin en önemli temellerinden birisi olan ve halkın cemiyetler halinde teşkilatlanmasını başlatan Trakya Paşaeli Cemiyeti'nin kurucularından Kasım Efendi, Havsa ve Edirne belediye başkanlıkları, yaptı.Edirne'de birçok kooperatifin kurulmasını destekleyen Kasım Efendi'nin Mustafa Kemal Atatürk ile mektup aracılığıyla görüştüğü belirtiliyor. Kurtuluş Savaşı'nın ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin kalkınmasında öncü rol oynayan Kasım Efendi 1936 yılında vefat etti

 

2018/11/2057933.jpg
2018/11/3132288.jpg
2018/11/4445909.jpg
Bu haber 325 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Düşten Düşünceye Zamansız Kadınlar'
'Düşten Düşünceye Zamansız Kadınlar'
 TEBLİĞ EDİLECEK MÜKELLEF LİSTESİ
TEBLİĞ EDİLECEK MÜKELLEF LİSTESİ