Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Atatürk Odası

Atatürk Edirne’de kaldığı sürece çalışmalarını Belediyenin üst katında asma merdivenlerle çıkılan ve günümüzde Belediye Meclis Salonu olarak kullanılan salonda sürdürmüştür.Bu salona sağdan ve soldan olmak üzere ahşap camekanlı iki kapıdan girilir.Ortada bulunan bir masa vardır.Gazi,konuklarını ve yakınlarını bu salonda kabul etmiştir.Atatürk’ün bir kültür forumu niteliğinde olan sofrası,bu salon ve bu masa etrafında kurulmuştur.

Ata’nın Edirne’nin çeşitli sorunları hakkında edindiği izlenimlerinin kritiği ve tartışması bu sofrada dile getirilmiştir.

Menemen irtica olayı, Gazi’nin Edirne gezisi sırasında olmuştur. Bu olayın önlemleri, gereken işlemleri bu salonda kararlaştırılmıştır. Dr.İbrahim Sakaroğlu’nun dönemin Belediye Başkanı Ekrem Demirey’dan dinlediği anısına göre Atatürk İç İşleri Bakanı Şükrü Kaya’ya “Menemen’i haritadan siliniz” emrini bu salonda vermiştir.

Bu kadar önemli kararların alındığı salonun hemen yanında Ata’nın kaldığı oda bulunmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Belediye Meclis salonunun batısındaki oda “ATATÜRK ODASI” olarak adlandırılır. Gazi Mustafa Kemal 1930 yılında Cumhurbaşkanı olarak Edirne’ye geldiklerinde bu odada kalmışlardır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir