TAVUK ORMANI’NIN BAKIMI BU PLANA GÖRE YAPILACAK
Reklam
Reklam

TAVUK ORMANI'NIN BAKIMI BU PLANA GÖRE YAPILACAK

Mülkiyeti Edirne Belediyesi’ne ait olan Tavuk Ormanı’nın 2017-2036 yılları arasında gerçekleştireceği bakım işlemleri için gerekli Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Orman Amenajman Planı Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca tamamlandı. Edirne Belediyesi, 19 yıl boyunca ormandaki bakımını bu plan dahilinde yapacak; kuru dallar çıkarılacak, ömrünü tamamlamış; tehlike arz eden yıkık haldeki ağaçlar, yeni yetişen fidanların büyümesini sağlamasını için kaldırılacak.

24 Ağustos 2017 - 09:42 - Güncelleme: 24 Ağustos 2017 - 09:46

Mülkiyeti Edirne Belediyesi’ne ait olan 49 hektar bir alana sahip olan Tavuk Ormanı, Orman Amenajman Planının süresi sona ermişti. Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından plan sona erdiği için ormanın bakımı gerçekleştirilemiyor, kuruyan dallar bile kaldırılamıyordu.  

Edirne Belediyesi’nin başvurusu üzerine 2017-2036 yılları arasında gerçekleştireceği bakım işlemleri için gerekli Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Orman Amenajman Planı Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca tamamlandı. Kontrolü Edirne Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Tavuk Ormanı’nın bakımı 19 yıl boyunca bu plan dahilinde belediye tarafından gerçekleştirilecek.  

Dişbudak ve Karaağaç cinsi ağaçların yoğun olduğu ve Edirne’nin akciğerlerinden biri olan Tavuk Ormanı’nda aşırı yağış ve nehir taşkınları nedeniyle bazı ağaçların kökleri zayıflamış, devrilmişti. Söz konusu plan sona erdiği için devrilen ağaçları dahi yerlerinden kaldıramadıklarını ifade eden Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri, amenajman planının onaylanmasıyla birlikte çalışmalara da en kısa sürede başlayacaklarını söyledi.

İlk olarak yağış ve nehir taşkınları nedeniyle kökleri zayıfladığı için yıkılan ağaçları bölgeden temizleyeceklerini ifade eden yetkililer daha sonra aralama çalışmalarını gerçekleştireceklerini anlattı.

İdare süresini tamamlamış, ömrünü tamamlamış ağaçların yeni yetişen ağaçların yeşermesini ve büyümesini engellediğini ve bu durumun da ormanın sürdürebilirliğini olumsuz yönde etkilediğini anlatan yetkililer, aralama çalışmasını gerçekleştirerek, bu özelliğe sahip ağaçları kaldıracaklarını söyledi. Bu sistemle ormanın sürdürebilirliğinin sağlandığını ifade eden yetkililer, 19 yıl boyunca plan dahilde ormanını bakımına devam edeceklerini bildirdi.  

2017/08/3645564.jpg
2017/08/6689641.jpg
2017/08/2515547.jpg
2017/08/2619439.jpg
Bu haber 1384 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ TEMMUZ AYI GÜNDEMİ
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ TEMMUZ AYI GÜNDEMİ
KIRKPINAR PROGRAMI BELLİ OLDU
KIRKPINAR PROGRAMI BELLİ OLDU