TARİHİ MECLİS
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TARİHİ MECLİS

03 Nisan 2018 - 18:25 - Güncelleme: 04 Nisan 2018 - 16:23

Edirne Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı’nda tarihi bir karara imza attı. Edirne’deki altyapı sorununu çözecek olan ve ihalesi gerçekleştirilen İçme Suyu Şebekesi Projesi, Kanalizasyon Projesi ve Yağmur Suyu Toplama Kanalı Projesi için İller Bankası’ndan kredi kullanılması maddesi oy birliği ile kabul edildi.  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne’nin çok uzun yıllar beklediği bir karardır. Gururluyum, heyecanlıyım, mutluyum. İnşallah altyapının ilk kazmasını en kısa zamanda vururuz. Yaşattığımız tüm zorluklar için Edirne Halkı’ndan bir kez daha özür diliyoruz” dedi.

Edirne Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında yapıldı.

Edirne Belediye Meclisi, Nisan Ayı Olağan Toplantısı’nda Edirne’nin altyapı sorununu çözecek olan tarihi bir maddeyi oy birliği ile kabul etti. Oylama öncesinde altyapı sorunları ile ilgili bilgi veren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Sevgili Meclis üyelerim sizlerle birlikte dördüncü yılımızı tamamladık. Seçimlerde hepimizin beyanları, hedefleri, projeleri vardı. Bunların hepsini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Parti ayrımı gözetmeksizin hepimizin ortak hedefi, ideali; alt yapı çalışmalarıydı. 4. yılın sonunda biraz gecikmeli de olsa altyapı ihalesini bitirmiş ve İller Bankası’ndan kredi isteme durumuna getirmiş bulunmaktayız. Kuşkusuz bu süreçte bazı art niyetlilerin, Edirne’yi sevmeyenlerin, bazı ‘Edirne olduğu yerde kalsın’ anlayışında olanların dışında meclisimizi oluşturan bütün siyasi partilerden, meclisimizi oluşturan üyelerden, bütün siyasi il başkanlarından hiçbir engelle karşılaşmadığımız gibi bizzat teveccüh ve çok büyük bir destek gördük” diye konuştu.

İHALE SONUÇLANDIĞI GİBİ İL BAŞKANLARINI ZİYARET ETTİM

Altyapı ihalesinin sonuçlanmasının hemen ardından AK Parti, MHP ve CHP İl Başkanları’nı ziyaret ettiğini; İyi Parti İl Başkanı’na ise ulaşamadığı için ziyaret gerçekleştiremediğini ifade eden Gürkan, “Tüm il başkanlarımız altyapı ile ilgili yapılan ve yapılacak olan; alınan her türlü kararı desteklediklerini ve arkasında olduklarını ilettiler. Özellikle AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, kredinin onaylanması için her türlü katkıyı ve desteği vereceklerini söyledi. Bu tarihi güne destek veren 4 partinin İl Başkanlarına yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

GÖREVE GELDİĞİMİZDE 4 PROJEYE AĞIRLIK VERDİK

Edirne’mizde Cumhuriyet Tarihi boyunca 1934, 1966 ve 1986 yılları olmak üzere 3 yıl planlı altyapı çalışması yapıldığını ifade eden Gürkan, “1986 yılından sonra maalesef Edirne’de planlı bir altyapı çalışması olmamış. Göreve başlamadan önce adaylık sürecinde benim de, tüm adaylarında altyapı beyannameleri vardı. Çünkü kanalizasyonumuzun belli kısımları, yağmur suyu toplamada belli noktaları sıkıntılı ama içme suyu şebekesinde ciddi sıkıntılarımızın olduğu bir gerçek. Göreve başladığımızda ilk olarak İller Bankası ile görüşerek şehrimizin hem bu sıkıntılardan kurtulması hem de çağdaş ve modern şehirler arasına girmesi için dört projeye ağırlık verdik. Bunlardan birisi kentin kurulduğundan beri hiçbir arıtmaya tutulmadan Meriç Nehri’ne akıttığımız evsel ve Biyolojik atıkların temizlenmesiydi. Yani İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri’nin yapılmasıydı. Bunun projesini verdik İller Bankası’na. Özellikle yağışlarla sorunlu yerleri tespit ettik ve Yağmur Suyu Toplama Projesi’ni İller Bankası’na verdik. Ardından kanalizasyondan sıkıntılarımız vardı, kanalizasyon projesi ile  İçme Suyu Şebekesi yapılma projesini İller Bankası’na verdik. İller bankası, bu projelerin 3 tanesini Atık Su Arıtma, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Toplama Kanalı projelerini aşağı yukarı 1,5 yıl gibi bir sürede teslim etti. Ancak içme suyu çok detaylı olduğu için, kapı kapı proje yapılması gerektiği için ve Edirne’de 82 bine yakın mesken ve işyeri olduğu için bu uzun sürdü” şeklinde konuştu.

İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin ihalesini İller Bankası’nın yaptığını ve geçtiğimiz Ocak ayında ihaleyi kazanan firmaya yer tesliminde bulunduklarını anlatan Gürkan, “İnşallah tesisin temelini Nisan ayında hep beraber atacağız. 2015 Ağustos Ayı’nda DSİ Genel Müdürlüğü ile yaptığımız protokol kapsamında  Edirne’ye temiz su kaynaklarından su sağlama çabası sonucunda Kırklareli Kayalı Barajı’ndan binlik çelik borularla 58 kilometre mesafeden yıllık 20 milyon 500 bin metreküp temiz su alınması için bir isale hattının yapılması bu isale hattından gelecek suyunda arıtmaya tabi tutulması maksadıyla Lalapaşa kavşağına bir arıtma tesisinin yapılmasının protokolünü yaptık. DSİ, Edirne Belediyesi adına yaptı. Bizde bu parayı 30 ayda 30 eşit taksitle ödemeyi taahhüt ettik” dedi.

EDİRNE İÇİN TARİHİ BİR GÜN

Bugünün Edirne için tarihi bir gün olduğunu anlatan Gürkan, “Kanalizasyonlarımızın sorunlu yerlerinin ve yeni hatların ilavesiyle 110 kilometrelik yeni kanalizasyon hatlarının yapılması 30 kilometrelik yağmur suyu toplama kanalının yapılması ve bu arada bozulan kilit yolların yenilenmesi ile ilgili bir ihale yapıldı.  345 milyon TL, muammel bedelle yapılan ihaleye 3 firma katıldı. Puanlamalı açık İhale Sistemi ile yapılan bir ihaleydi. Komisyonumuz yaptığı değerlendirmeler sonunda Çaba İnşaat; 215 milyon 417 bin 826 TL bedelle; yani yüzde 37 bir kırımla ihaleyi kazandı. Yüzde 18 KDV ile 254 milyon 193 bin 034 lira 70 kuruş İller Bankası’ndan kredi kullanım maddesi var. Bir sonraki maddede İçişleri Bakanlığı’ndan bizim borçlanma sınırını aştığı için yetki alma maddesi” dedi.

Edirnelileri çok sıkıntıya soktuklarını anlatan Gürkan, “Edirne’nin suyu hiçbir gün hijyenik olmama gibi bir durum olmadı her zaman içilebilir bir su oldu. Klordan dolayı koku yaptı sadece. Aralık’tan itibaren Süloğlu’ndan su almayı bıraktık. Sadece Kayalı Barajı’ndan gelen suyu kullanıyoruz. Daha nitelikli su şehrimize ulaştırıyoruz. Bugüne kadar üzdüğümüz için Edirne Halkı’ndan özür diliyorum. Bugün tarihi bir gündür. Meclis üyeleri ile birlikte bu işi başardık. Edirne’miz için hayırlı uğurlu olsun. Edirne’nin çok uzun yıllar beklediği bir karadır. Gururluyum, heyecanlıyım, mutluyum. İnşallah altyapının ilk kazmasını en kısa zamanda vururuz. Altyapı tamamlandığında Edirne’nin alt yapı sorunu kalmayacak” diye konuştu.

Söz konusu 2 madde oybirliği ile kabul edildi.

Mecliste, 2017 yılı Faaliyet Raporu oy birliği ile onaylandı. Gürkan, yasa gereği yerini Meclis 1. Başkan Vekili Aytaç Dilci’ye bıraktı.

Bir yıl boyunca görev yapacak olan komisyon üyeleri ise gizli oylama ile aşağıdaki gibi oluştu:

 

İmar Komisyonu:

1)            Ali Yazıcı

2)            Türker Altıerler

3)            Mehmet Özçuhacı

4)            Tamer Karadağ

5)            Turgut Terzi

 

Ulaşım Komisyonu:

1)            Savaş Üner

2)            Hakan Giyik

3)            Mahmut Keskin

4)            Şenol Ekşi

5)            Melek Uzgör

Plan ve Bütçe Komisyonu:

1)            Refik Şahin

2)            Semih Çınar

3)            Erkan Makas

4)            Mehmet Özülkü

5)            Sevda Nur Kurban

Encümen Üyeliği:

1)            Serkan Liznak

2)            Aydın Koruyan

3)            Ramazan Tanal

 

2018/04/9276706.jpg
2018/04/1735181.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SINAV SONUÇLARI
SINAV SONUÇLARI
SON ÖDEME TARİHİ 2 ARALIK
SON ÖDEME TARİHİ 2 ARALIK