SİVRİSİNEKLERLE KIŞLIK MÜCADELE
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SİVRİSİNEKLERLE KIŞLIK MÜCADELE

Edirne Belediyesi, sinek ve haşere mücadelesi kapsamında hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bölgelerdeki ahırlarda ilaçlama çalışması gerçekleştirdi.

30 Ocak 2020 - 13:48

Hayvancılığın en çok yapıldığı bölge olan Edirne’nin Bosnaköyü’ndeki ilaçlama çalışmalarına katılan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Belediyesi’nin sinek ve haşere mücadelesini uzun yıllardır kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiğini söyledi.

Sivrisinek ve haşere mücadelesine kış aylarında başladıklarını belirten Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Halkımız sadece yaz aylarında sivrisinek mücadelesi verdiğimizi düşünüyor. Ancak biz sivrisinekle mücadeleye kış aylarında başlıyoruz. Kış aylarında bütün metruk evleri, ahırları, kanalizasyonları sivrisineklerin larvalarını bırakmamaları için ilaçlamalar yapıyoruz. Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte buradaki bütün işletmelerin, ahırların listesini alıyoruz. Bu mücadeleyi her yıl kış aylarında gerçekleştiriyoruz, bu çalışmayla da yaz aylarındaki sivrisinek artışlarını engelliyoruz. Bir program dahilinde kış aylarında yazlık mücadeleyi yapmazsak; yazın 4-5 katı bir sivrisinekle karşılaşabiliriz” diye konuştu.   

Geçtiğimiz yıl Meriç Nehri’ne yapılan baypas kanalında oluşan birikintiler nedeniyle Karaağaç Halkı’nın hem karasinek hem kör sinek hem de ciddi bir kokuyla karşılaştığını belirten Tanrıkulu, “Edirne Belediyesi olarak kendi imkanlarımızla Edirne Belediyesi olarak çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bunu yaparken de çevreye duyarlı, çevreye zarar vermeyen bir çalışma yürütüyor, bu konuda da halkımızı bilinçlendiriyoruz. Özellikle Karaağaç Halkı’mıza bahçelerinde su birikintisi olmaması yada bidonlarda su unutulmaması gerektiğini anlatıyoruz. Broşürler, posterle halkımızı bu konuda bilinçlendiriyoruz. Meşrubat kutusunun yarısı kadar bile su kalsa bir mahalleye yetecek kadar sivrisinek üretebilir. Kalorifer kazanlarının olduğu yerde bazen su birikintileri oluyor, o zaman da bütün apartman sivrisinek içinde kalabiliyor. Bunları halkımıza anlatarak, sivrisinekle mücadeleyi birlikte yapıyoruz. Bu topyekûn bir mücadele. Zarar vermek istemiyoruz, çünkü Edirne’nin toprakları çok kıymetli. Bu çalışmaları bilinçsizce yaparsak çevreye çok zarar veririz. Bilinçsizce yapılan çalışmalar topraklarımıza çok ciddi zararlar verir. Bu nedenle çevreye duyarlı, bilimsel çalışmalar yapıyoruz” dedi.

2020/01/9628564.jpg
2020/01/1013214.jpg
2020/01/6876347.jpg
2020/01/3216542.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ESNAFTAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ
ESNAFTAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ
SÜREKLİ İŞÇİ ALIMI SÖZLÜ SINAVLARINI KAZANAN ASİL ADAY LİSTESİ
SÜREKLİ İŞÇİ ALIMI SÖZLÜ SINAVLARINI KAZANAN ASİL ADAY...