SARAYİÇİ’NDE TRAFİK TEDBİRİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

SARAYİÇİ’NDE TRAFİK TEDBİRİ

02 Temmuz 2018 - 15:58

Edirne Valiliği İl Trafik Komisyon kararıyla Sarayiçi Balkan Şehitlik Çevresi’nin yaya ve araç trafiğine kapatılmasının ardından; Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla 09-15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nde; Edirnelilerin, güreşseverlerin ve şehir dışından gelecek olan misafirlerin sorun yaşamaması için her türlü trafik tedbiri alındı.  Ayrıca Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından bazı alanlar ücretsiz otopark olarak düzenlendi.

Edirne Valiliği İl Trafik Komisyon kararıyla Sarayiçi Balkan Şehitlik Çevresi’nin yaya ve araç trafiğine kapatılmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü;  Edirne Belediyesi’nin  “Gerekli can ve mal güvenliği tedbirleri alınması şartıyla; araç ve yaya trafiğini düzenlemek - yönlendirmek üzere izin talebini” uygun buldu ve sınırlı zamanlarda yayalar ve protokol, görevli araçları ile Başpehlivan araçları için Sarayiçi Balkan Şehitlik çevresinden Kırkpınar Alanı’na giriş-çıkış olanağını da sağlanmış oldu.

Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yaptıkları yazılı açıklama ile 09-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali haftasında alınan izinler nedeniyle araç ve yaya trafiği yönünden çeşitli tedbirler aldıklarını bildirdi. Ayrıca pehlivanların, güreşseverler ve ziyaretçiler için Saraçhane Mevkii Saraçhane Spor Tesisleri çevresinde Set altında  ve Tarım Fuar Alanı arkasında ücretsiz otoparklar düzenlendi.

Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi;

“1. 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali Haftası’nda önceki yıllardan farklı olarak Yeniimaret tarafı Balkan Şehitlik çevresinde arazi kullanımı ve araç-yaya trafiği oldukça kısıtlı hale gelmiştir.  12-13-14-15 Temmuz 2018 tarihlerinde Yeniimaret – Balkan Şehitliği çevresine izin kartı olmayan hiçbir araç alınamayacaktır. Bu alana giren araç sürücüleri de en geç gece saat 01.00 de Balkan Şehitlik çevresi alanısı boşaltacak şekilde hareket edeceklerdir.

2. Konserleri ve güreşleri izlemeye gelecek ziyaretçiler, Saraçhane (Saraçhane Spor Tesisleri çevresinde) tarafı Ücretsiz Otoparkları kullanabilecekler ve Kanuni Köprüsü’nden yaya olarak Sarayiçi’ne  giriş yapabileceklerdir.

3. Alınan izinler çerçevesinde Sarayiçi çevresinde beş ayrı kontrol noktası oluşturulmuştur. Bunlar;

a. Saraçhane ( Spor sahası yanı) Ön Giriş

b. Kanuni Köprüsü Ön Giriş

c. Saray Kazı Alanı Ön Girişi (Fesleğen Kafe karşısı)

d. T.Ü Sarayiçi  Yerleşke Ön Giriş

e. Fatih Köprüsü (Adalet Kasrı Arkası) Ön Giriş

4. Bu  noktalardan giriş- çıkış kuralları da önceki yıllardan farklı olarak düzenlenmek zorunda kalınmıştır. Bu noktalarda Trafik Zabıta Personeli görev yapacak olup, ziyaretçilerimizin kontrol noktalarında görevli personelin çalışmasını kolaylaştıracak şekilde hareket etmeleri gerekecektir.

5. Alınan tedbirler ve  trafik düzeni maddeler halinde aşağıda düzenlenmiştir.

a. 9-10-11 Temmuz 2018 tarihleri arasında ve 12 Temmuz 2018 Perşembe günü saat 20.00’a kadar Sarayiçine yaya ve araç girişi yalnızca Saraçhane tarafında bulunan KANUNİ KÖPRÜSÜNDEN yapılabilecektir.

b. 12 Temmuz 2018 Perşembe  günü saat 18.00’den itibaren saat 01.00’e kadar  Sarayiçinde yapılacak konser nedeniyle Kanuni Köprüsü araç trafiğine kapatılacaktır.

c. 12 Temmuz 2018 Perşembe  günü saat 20.00’den itibaren ve  13-14-15 Temmuz  2018 tarihlerinde   sabah saat 08.00 ile gece 01.00 arasında Yeniimaret Mahallesi- Saray Kazı Alanı ve Balkan Şehitlik Çevresi yaya girişine ve yalnızca geçiş izin kartı sahibi araçlara  kontrollü bir şekilde açılacaktır. Bu bölge gece saat 01.00 ‘den itibaren sabah 08.00’e kadar  tekrar yaya ve araç geçişine TAMAMEN kapatılacaktır.

d. Saat 01.00’den itibaren Sarayiçinde bulunan yaya ve içeride kalan araçlar Saraçhane tarafı KANUNİ KÖPRÜSÜ’NDEN çıkabileceklerdir.

e. 13-14-15 Temmuz 2018 tarihlerinde Saraçhane tarafı KANUNİ KÖPRÜSÜ sabah saat 08.00 ile gece saat 01.00 arasında araç trafiğine tamamen kapatılarak yalnızca yaya geçişine açılacaktır.

f. Saraçhane Spor Tesisleri yan yolu (Saray Yolu olarak anılan yol)  sabah 08.00 ile gece 01.00 saatleri arasında yaya ve kısmen araç trafiği için (KANUNİ KÖPRÜSÜ SOL TARAFTA BULUNAN P-1 NOLU ÜCRETSİZ OTOPARKTAN ÇIKIŞ YAPAN ARAÇLAR İÇİN)  KANUNİ KÖPRÜSÜ başına kadar açık olarak değerlendirilecektir. Gece 01.00-08.00 saatleri arasında KANUNİ KÖPRÜSÜ yaya ve araç girişine birlikte izin verilecektir.

g. SARAYİÇİNE MALZEME NAKLİ; 9-10-11 Temmuz 2018 tarihlerinde Sarayiçindeki stantlara malzeme nakili için araçlar 24 saat KANUNİ KÖPRÜSÜ’NDEN giriş çıkış yapabileceklerdir. 12 Temmuz 2018 tarihinde saat 18.00’den itibaren KANUNİ KÖPRÜSÜ araç trafiğine kapatılacaktır.  13-14-15 TEMMUZ 2018 tarihlerinde Sarayiçi’nde stantlara malzeme nakil araçları saat 08.00 -10.00 arasında,  Yeniimaret Mahallesi - Saray Kazı Alanı -Balkan Şehitliği Bölgesi’ne (Edirne Belediye Başkanlığı Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden temin edilen geçiş izin kartı ile) ve  malzeme nakli için Sarayiçi Stant Bölgesi’ne (FATİH KÖPRÜSÜ’NDE araç ruhsatlarını görevli personele teslim ederek) giriş yapabileceklerdir. Bu saatler dışında Fatih Köprüsü’nden  malzeme nakline izin verilmeyecektir. Gece saat 01.00-08.00 saatleri arasında malzeme nakilleri yine Kanuni Köprüsü’nden yapılabilecektir. İzin verilen saatler içerisinde malzeme naklini tamamlayan araçlar Sarayiçinden derhal çıkış yapacaklardır. Çıkış yapmayan araç sahipleri/sürücüleri hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre cezai işlem yapılacaktır.

h-KIRKPINAR FESTİVAL HAFTASINDA ÜCRETSİZ OTOPARKLAR; 12 Temmuz 2018 Perşembe gününden itibaren 13-14-15 Temmuz 2018 tarihlerinde Başpehlivanlık Final Müsabakası ve Ödül Töreni bitimine kadar geçecek süre içinde güreş severler-ziyaretçiler ve konser izleyicilerine ait araçlar Saraçhane Mevkii’nde bulunan KANUNU KÖPRÜSÜ ön bölgesi sol tarafta bulunan sedde alt bölümleri ile Tarım Fuar Alanı arkası ve Çavuşbey Mahallesi Saraçhane Setboyu Sokak üzerinde bulunan ücretsiz otopark olarak düzenlenen alanlara park edilebilecektir (Otopark ve Ulaşım Haritası- P-1, P-2, P-3 nolu Ücretsiz Otoparklar).

İ.KIRKPINAR FESTİVAL HAFTASINDA TİCARİ TAKSİLER;

12-13-14-15 Temmuz 2018 tarihlerinde ticari taksiler Yeniimaret tarafından saat 08.00-gece saat 01.00 arasında müşteri ile FATİH KÖPRÜSÜ önüne kadar gelip yolcusunu bırakarak bekleme yapmaksızın T.Ü SARAYİÇİ YERLEŞKE yolu üzerinde kontrol noktasında ayrılan taksi bekleme yerine döneceklerdir. Saraçhane tarafından saat 08.00 ile gece saat 01.00 arasında Saraçhane Spor Tesisleri önünde ayrılan alanda çalışacaklardır. Saat 01.00’ den sonra sabah saat 08.00’e kadar yalnızca  KANUNİ KÖPRÜSÜ’NDEN SARAYİÇİNE giriş çıkış yapabileceklerdir.

KIRKPINAR FESTİVAL HAFTASINDA ETUS TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI Saraçhane ve Yeniimaret tarafında kendileri için düzenlenmiş bulunan mevcut duraklarında indirme bindirme yaparak 24 SAAT KESİNTİSİZ hizmet vereceklerdir.

 

2018/07/1986970.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 TEBLİĞ EDİLECEK MÜKELLEF LİSTESİ
TEBLİĞ EDİLECEK MÜKELLEF LİSTESİ
8. GAZETECİ GÖZÜYLE KIRKPINAR FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLARI
8. GAZETECİ GÖZÜYLE KIRKPINAR FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLARI