ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜN VE BAĞIMSIZLIĞIMIZIN 100. YILI KUTLU OLSUN”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “25 Kasım 1922 yılında bir daha terk edilmemek üzere ebedi Türk Yurdu olarak adını tarihe yazdıran Edirne’de, bu eşsiz topraklarda Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkan, Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında yolunu aydınlatan, bilim, teknoloji ve fen alanında ülkemize değer katacak nice nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz. Özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın 100. yılı kutlu olsun” dedi.

2022-11-24 12:46:17
ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜN VE BAĞIMSIZLIĞIMIZIN 100. YILI KUTLU OLSUN”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin Kurtuluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajında şunlara yer verdi;

 “Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kadim şehrimiz Edirne, tarihi boyunca 4 kez işgale uğramıştır. Bu büyük millet, bu yüce millet, her seferinde vatanını tekrar geri almayı, bayrağını tekrar göndere çekmeyi başarmıştır. Edirne, Osmanlı’nın I. Dünya Savaşı’nda müttefiklerinin yenilmesiyle yenik ilan edildiği Mondros Mütarekesi ile işgal tehdidini tekrar yaşamıştır. Bunun üzerine bütün vatan sathında olduğu gibi Edirne’de de Millî Mücadele büyük destek bulmuş ve Trakya’daki cemiyetler Mustafa Kemal ile irtibatlarını sürekli devam ettirerek bütün yurdun kurtarılması için aranan çarelere iştirak etmişlerdir. Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından sadece 3 gün sonra Edirne’nin bağrından çıkardığı 4 yiğit ile 4 Edirneli kurtuluş savaşının ilk kıvılcımını yakmıştır.  Daha hiç kimse hiçbir şeyin farkında değilken direnişin ilk kıvılcımı olan Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurmuşlardır. 2 yıl işgal altında kalan Edirne, 24 Kasım 1922’de; Türk Milleti’nin bağrından çıkmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından son kez kurtarılarak gerçek sahiplerine; Türk Milleti’ne, Edirnelilere teslim edilmiştir.  Mudanya Ateşkes Mütarekesi’yle 25 Kasım 1922 yılında, bir daha terk edilmemek üzere ebedi Türk Yurdu olarak adını tarihe yazdırmıştır.

İşte 9 Eylül'de İzmir'le başlayan kurtuluş silsilesi, 25 Kasım'da Edirne ile nihayet buldu. O günden bu yana tam 100 yıldır, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır' şiarından hareket eden yüce Türk milleti, şehitlerimizin bize emaneti olan bu aziz vatanı, şanlı bayrağımızı korumaya devam ediyor ve sonsuza kadar da korumaya devam edecek.

Ne mutlu ki bugün içinde özgürce yaşadığımız bu topraklar, çok acılar çekmesine rağmen asla ve asla özgürlüğünden vazgeçmemiş, düşmana boyun eğmemiştir.  Özgürlüğün de, bağımsızlığın da ne demek olduğunu 100 yıl önce öğrenen Edirne, özgürlüğünün ve bağımsızlığının kıymetini her zaman bilmiş, Cumhuriyet’in değerlerine sımsıkı bağlı kalmıştır. Şimdi bizlere düşen en büyük görev tarihimizi en iyi şekilde anlamak, bugün içinde özgürce yaşadığımız bu toprakların kıymetini bilmek ve geçmişimizden aldığımız güçle geleceğe umutla bakmaktır. İşte bu topraklarda Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkan, Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında yolunu aydınlatan, bilim, teknoloji ve fen alanında ülkemize değer katacak nice nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu fikirleri ve devrimleriyle yolumuzu aydınlatan, farklı kültür ve inançtaki insanları vatan adı altında tekrar bir araya toplayarak, bu cennet topraklarda özgürce yaşamamızı sağlayan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda bir kez daha saygıyla eğiliyor; bu toprakları kanlarıyla, canlarıyla vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.

Kurtuluşumuzun 100. yılı kutlu olsun!”