YAĞLI GÜREŞ EĞİTİMİ İÇİN DESTEK SÖZÜ


YAĞLI GÜREŞ EĞİTİMİ İÇİN DESTEK SÖZÜ

Yunanistan Batı Trakya’da bulunan Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Seçek Yağlı Güreşleri hafta sonunda gerçekleştirildi. Rodop Dağları eteklerinde bulunan Seçek Yaylası’nda yapılan yağlı güreşlerde Kocaeli bölgesi pehlivanlarından Faruk Akkoyun birinci olurken, Edirneli Ahmet Yavuz ikinci, Edirne Belediyesi pehlivanı Soner Toto da üçüncü oldu. Belediyenin diğer güreşçileri de diğer kategorilerde derece aldı. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Seçek’te güreşe meraklı sporculara Belediye olarak profesyonel eğitim anlamında destek vermek istediklerini söyledi.

Her yıl Yunanistan Seçek’te gerçekleştirilen Seçek Yağlı Güreşleri’ne, Batı Trakya halkı yoğun ilgi gösterdi. Türkiye’den de katılımın olduğu güreşler 6 Ağustos 2016 Cumartesi ve 7 Ağustos 2016 Pazar Günü yapıldı. Edirne Belediyesi pehlivanları ile birlikte Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’dan güreşçiler Seçek Güreşleri’nde dereceye girmek için mücadele etti.

Güreşlerin başlangıcında düzenlenen törende konuşan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Belediyesi olarak Seçek Yağlı Güreşleri’nde bulunmaktan memnuniyet duyduklarını, her yıl bu güreşlere Edirne Belediyesi olarak destek sağladıklarını söyledi. Tanrıkulu, köklü bir tarihi olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni düzenlediklerini, bu kapsamda yöre halkından güreşe meraklı sporculara Belediye olarak eğitim imkanı sunabileceklerini ifade etti. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bu konuya önem verdiğini kaydeden Tanrıkulu, “Eğer bize bu yönde bir talep gelirse, yağlı güreşler konusunda eğitim almak isteyenler olursa, Edirne Belediyesi olarak bizler bu arkadaşlarımıza eğitim ve donanım sağlamaya hazırız” dedi.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı da konuşmasında, 7 asırdır devam eden Seçek Yağlı Güreşleri’nin önemli olduğunu ve geleneklerin devamı açısından da aynı coşku ile sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Edirne Belediyesi’nin yağlı güreş eğitimi için vermek istediği eğitimin, güreşe meraklı yöre halkı için değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Akıncı, “ 7 asırdır devam eden bu adeti yaşatmak herkese nasip olmaz. Burada nice kahramanlıklar, nice hatıralar var. Burası hoşgörünün ve kültürümüzün bir uzantısı. Bunu yaşatmak son derece önemlidir. Edirne Belediyesi tarafından verilmek istenen destek ise burada güreşe meraklı gençlerin profesyonel sporculuğa geçişleri anlamında önemlidir.” dedi.

Edirne Belediyesi Kırkpınar Yağlı Güreşleri sorumlusu İbrahim Doğan’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Seçek Yağlı Güreşleri’nde çok sayıda Batı Trakya vatandaşı, Belediye davul-zurna ekibinin nağmeleri ile coştu. Ekibin icra ettiği, söz  ve bestesi Beyazıt Sansı’ya ait “Kırkpınar Marşı” büyük ilgi uyandırdı.

Seçek Yağlı Güreşleri sonucunda Kocaeli Bölgesi’nden Faruk Akkoyun, rakibi Ahmet Yavuz’u yenerek başpehlivan oldu. Edirne Belediyesi Pehlivanı Soner Toto da başpehlivanlık kategorisinde üçüncülüğü elde etti. Edirne Belediyesi’nin öteki pehlivanları da Seçek Yağlı Güreşleri’nde değişik boylarda derece yaptı. Büyük Orta kategorisinde Gökhan Vurcanlı, Küçük Orta kategorisinde Ayhan Aktürk birinci oldu. Yiğit Anıl Gider ve Ali Rıza Özkayalar kategorilerinde ikinci, Umut Geleç ve Muzaffer Caner Koşum da kategorilerinde üçüncülük elde etti.