GÜRKAN, "DEMOKRASİ ŞEHİDİMİZİ ÖZLEMLE ANIYORUZ"
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

GÜRKAN, "DEMOKRASİ ŞEHİDİMİZİ ÖZLEMLE ANIYORUZ"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde düzenlenen suikast sonucu yaşamını yitiren demokrasi şehidi Uğur Mumcu’yu; sevgi, saygı ve özlemle andıklarını belirterek, “Uğur Mumcu, Cumhuriyetin, demokrasinin ve laikliğin yılmaz temsilcisiydi, güçlü kalemiyle sadece ve sadece gerçekleri yazdı” dedi.

23 Ocak 2018 - 13:54 - Güncelleme: 23 Ocak 2018 - 14:41

Başkan Gürkan, Gazeteci – Araştırmacı Yazar Uğur Mumcu’nun bundan tam 25 yıl önce hain bir suikast sonucunda hayatını kaybettiğini söyledi.

Uğur Mumcu’nun yaşamı boyunca onurlu bir şekilde bağımsızlık mücadelesi verdiğini ifade eden Başkan Gürkan, “Kocaman bir yüreğe ve cesur bir kaleme sahip olan Uğur Mumcu, yaşamını toplumun gerçekleri öğrenmesine adadı. Özgürlüğün simgesi, Cumhuriyet’in sesi olan Mumcu, karanlığa karşı kalemiyle mücadele etti; yazdığı gerçeklerle Türk Milleti’nin yolunu aydınlattı. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan aydınlanma devriminin yılmaz savunucularından biri olan Uğur Mumcu, mertçe, korkusuzca, canı pahasına; doğruları dile getirmekten bir an bile vazgeçmedi. Onun yaşam felsefesi; bağımsızlık, özgürlük, cumhuriyet ve demokrasiydi. Hukukun üstünlüğüne inandı, adalet için mücadele etti.

Türk Halkı’nda derin izler bırakan yurtsever, cesur ve aydınlık kalem, Cumhuriyeti, bağımsızlığı, özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünü savunan Uğur Mumcu'yu 25. ölüm yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyor, nice Uğurlar yetişmesini diliyorum” diye konuştu.

Gürkan ayrıca mesleğini büyük özveriyle yaparak halkın sevgisini kazanan ve 17 yıl önce alçak bir saldırıda şehit düşen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ı da saygıyla andıklarını söyledi.

Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın 24 Ocak 2001 tarihinde gerçekleştirilen suikast sonucunda yaşamını yitirdiğini belirten Başkan Gürkan, “Vatan ve bayrak sevgisiyle mesleğini yürüten; görev süresi boyunca önemli başarılara imza atan Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, görev yaptığı bölgelerde de halkın sevgisini kazanmış önemli bir değerdi.  Ülkemizin birliğine ve beraberliğine yönelik kanlı eylemlerde bulunan terör örgütüne yönelik başarılı operasyonlara da imza atan Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, düzenlenen suikast sonucunda bundan tam 17 yıl önce aramızdan ayrıldı.  Kendisini bir kez daha Edirne Halkı adına rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; ülkemizin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya yönelik her türlü eylemi bir kez daha nefretle lanetliyorum” dedi.   

Bu haber 2101 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE AKADEMİ'NİN 12-14 ARALIK 2018 TARİHLİ PROGRAMI
EDİRNE AKADEMİ'NİN 12-14 ARALIK 2018 TARİHLİ PROGRAMI
İşyerlerinin Açılış-Kapanış Saatleri
İşyerlerinin Açılış-Kapanış Saatleri