Reklamı Geç
GÜRKAN’DAN MÜJDE; EDİRNE’YE 5 TESİS DAHA
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

GÜRKAN'DAN MÜJDE; EDİRNE'YE 5 TESİS DAHA

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi Tuncaspor Tesisleri’nin temel atma töreninde sporseverlere bir müjde daha verdi. Gürkan, önümüzdeki dönem Tuncaspor Tesisleri dışında 5 tesisin daha kente kazandırılacağını söyledi.

01 Mart 2019 - 15:43 - Güncelleme: 01 Mart 2019 - 17:15

Amatör spor kulüplerine maddi ve manevi anlamda hiçbir desteğini esirgemeyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatıyla inşa edilecek olan Edirne Belediyesi Tuncaspor Tesisleri’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Törende konuşan Tuncaspor Kulübü Başkanı Atalay Akaycı, “Bu projenin mimarı, uygulayıcısı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’dır. Bizim hiçbir talebimizin olmamasına rağmen kendisi bu projeyi bize sundu, söz verdi ve hayata geçirdi” dedi. 

Barutluk Mahalle Muhtarı Zeki Yaşagör de Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’dan gördükleri ilgiyi bugüne kadar hiçbir yönetimden görmediklerini belirterek; Kıyık Halkı adına Gürkan’a teşekkür etti.

Nisançıpaşa Mahalle Muhtarı İrfan Deniz de Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın 31 Mart’ta sandıktan başarıyla çıkacağına inandığını söyledi.

Daha sonra söz olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tesisin bahar aylarında hizmete sunulacağını belirtti. Gürkan, ayrıca bir yanlış anlaşılmayı da düzelterek tesisin değil; yapılacak olan sahanın FIFA yada UEFA standartlarında olacağını söyledi. Gürkan, “Bazı basın organlarında da çıktı. FIFA ya da UEFA standartları çok yüksek, bizim onu yapma gücümüz yok. Sonra yalancı çıkmayalım. Yapacağımız saha ölçü olarak o standartlarda. Ama burada hem Tuncaspor’un hem Edirne’de sporla uğraşan herkesin rahatça girip spor yapabileceği; hem ev sahibi hem de misafir takımın, hakemlerin insani koşullarda hizmet alabileceği; onun ötesinde sporun, sadece maç zamanında değil;  maçın dışında da bir spor, kardeşlik, dostluk ortamı sağlanabilmesi adına yanına da kafesiyle sosyal tesisiyle komple bir tesis yapıyoruz. Edirne’mize; Tuncaspor’a hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“HÜKÜMETTEN SES ÇIKMADI”

“Başkanım Edirne’de sadece Tuncaspor mu var, Niye Tuncaspor?” sorularının çeşitli yerlerde gündeme geldiğini ifade eden Başkan Gürkan, “Bunun iki nedeni var. Tuncaspor Edirne’de halen faaliyette olan en eski bir spor kulübü, 1950 yılından bu yana. Edirnespor bile Tuncaspor’dan 16 yıl sonra kurulmuş, 1966’da. İkincisi, Tuncaspor kurulduğundan bu yana Kıyık’taki sağcısı, solcusu, çoluğu, çocuğu, kadını erkeği ayrımsız bir şekilde çatısı altında topladı ve başarılı bir şekilde temsil etti. Aslında Tuncaspor’un gelişim sürecine bakarsanız; Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün de söylediği ‘Ben sporcunun zeki, çevik ama aynı zamanda da ahlaklı olanını severim’ sözünün de yaşama geçtiği bir rol modeldir Tuncaspor.  İşte bunlar için Tuncaspor. Elbette bu bir başlangıç. Biz yıllarca hep devletimizin bu işlere el atmasını bekledik. Bekledik, bekledik ama hükümetlerden ses çıkmadı” diye konuştu.

2013 yılında Edirne’de imzalanan bir protokole değinen Gürkan, “ 2013 yılında TOKİ, Gençlik Spor Bakanlığı ve Edirne Belediyesi üçlü protokol imzalarlar. Bu protokole göre mevcut 25 Kasım Stadyumu’nun tapusunu Gençlik Spor Bakanlığı, TOKİ’ye devredecektir ki protokolle devretmiş. Biz şuanda yapılmış olan yüzme havuzunun orada 11 dönüm arsamızı 5 bin kişilik spor salonu yapılması için ve işletmesinin Edirne Belediyesi’ne verilmesi kaydıyla TOKİ’ye vermişiz. Hazineden 100 dönüm yer verilmiş. Sene 2013. Bir proje kapsamında yapılmış bunlar.  31 şehri ilgilendiriyor. 31 projenin 30 projesi başladı ama Edirne’nin tesislerinden tık yok. Sözüm ona TOKİ, 25 Kasım Stadının karşılığında yüzme havuzunun oraya 17 bin kişilik bir stadyum yapacak, belediyenin verdiği arsa karşılığında 5 bin kişilik bir spor salonu yapacak ama yapa yapa bir yüzme havuzu yapıldı. Şimdi birileri çıkıp diyor ki; “Sen 2014’te söz vermiştin 25 Kasım Stadına kent park yapacaktın?”  Doğru. Seçim beyannameme koymuştum ve proje olarak da söylemiştim. Ama, 25 Kasım Stadına kent park yapacağız cümlesinin önünde bir cümlem daha var. Onu keserek, silerek söylüyorlar. Ben dedim ki; 25 Kasım Stadının yerine kim olursa olsun asla ve asla beton yığını yaptırmayacağız, 25 Kasım Stadyumunu kent park yapacağız, dedim. Ve yine yaptırmayacağız” dedi.

450 TRİLYONLUK YATIRIM YAPTIK

Edirne Belediyesi’nin muhteşem ve büyük bir bütçeye sahip olmadığını anlatan Gürkan, “Ama biz bu bütçeyi rasyonel bir şekilde tasarrufa azami önem göstererek, gıdım gıdım kullanarak, hesaplayarak harcadığımız için 5 yılda 140  trilyonla borçla aldığımız bu belediyeyi 5 yılın sonunda 60 trilyon borca düşürdük, 116 trilyon alacaklı hale getirdik ve 5 yılda 450 trilyonluk da yatırım yaptık. Kolay değil bu işler. Eğer bu işler bilmeden, hesaplanmadan yapılan işler olsaydı, bugün Edirne Belediyesi; Bursa Büyükşehir Belediyesi gibi; iktidar partisi olan Enez Belediyesi gibi, iktidar partisinden olan Meriç Belediyesi gibi çalışanların maaşını ödemek için bankadan kredi almak zorunda kalırdı. Çok şükür ne bir çalışanımıza bir kuruş maaş borcumuz var ve üstüne üstlükte asgari ücreti resmi rakamların açıklandığının çok çok üzerinde, 2 bin 200 üzerinde asgari ücret veriyoruz, belediyemizin çalışanlarına” diye konuştu.

TOPLAMDA 6 TESİS; EDİRNE’YE HAYIRLI OLSUN

Tüm bu kıt imkanlara rağmen UEFA ölçülerinde bir futbol sahası; yine sporcuların, hakemlerin, teknik heyetin her türlü ihtiyacın karşılanacağı bir tesis ve maç dışında da buraya gelecek vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacağı bir kafeteryaya sahip sosyal tesisi hizmete kazandıracaklarını anlatan Gürkan, “Bu bekleye bekleye bir türlü olmayan o hükümet projelerinin artık beklemeye tahammülümüzün kalmadığının, onlardan bir şey beklemenin çok anlamsız olduğunu anladığımızın ve önümüzdeki dönem şehrimizin her tarafında yapacağımız semt sahalarının ilk örneğidir bu tesis. Kıyık’a, Tuncaspor’a Edirne’ye hepimize hayırlı olsun. Edirne Belediyesi Tuncaspor Tesisleri’nin ardından Yıldırım, Yeni İmaret ikinci semt sahası; Fatih’te üçüncü tesislerimiz; Şükrüpaşa’da iki tesis ve Karaağaç’a bir tesisle birlikte toplamda 6 tesisi kentimizin etrafına bir çiçek bahçesi gibi koyacağız. Bugün temelini attığımız bu tesislerde evlatlarımızın, çocuklarımızın, Cumhuriyeti’mizin kurucusu Atatürk’ün dediği gibi zevki, çevik ve ahlaklı birey olarak yetişmelerini ve Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kılmalarını temenni ediyorum” dedi.

Ardından tesisin olduğu alana fidan dikimi gerçekleştirildi. Daha sonra Edirne Belediyesi Tuncaspor Tesisleri’nin temelli atıldı.

 

 

0
2019/03/308045.jpg
2019/03/6819848.jpg
2019/03/3261130.jpg
2019/03/3047831.jpg
2019/03/9287237.jpg
2019/03/291470.jpg
2019/03/174894.jpg
2019/03/5467189.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TEŞEKKÜRLER EDİRNE!
TEŞEKKÜRLER EDİRNE!
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ 1. OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI GÜNDEMİ
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ 1. OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI GÜNDEMİ
Reklamı Geç