Reklamı Geç
EDİRNE TUR ŞİRKETLERİNİN PROGRAMINDA
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EDİRNE TUR ŞİRKETLERİNİN PROGRAMINDA

26 Nisan 2019 - 09:50

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen 9. Uluslararası Bando Ciğer Festivali ile UNESCO Listesine kaydedilen ve 5-6 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Kakava Hıdırellez Şenlikleri’ni; tur şirketleri programına aldı. Her iki şenlik için turizm şirketleri Edirne’ye turlar düzenledi.  10 yılda 10 milyon turist hedefine sağlam adımlarla ilerlediklerini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bugüne kadar turizm adına yaptığımız tüm çalışmalar; tüm tanıtımlar ve tüm yatırımlar meyvelerini vermeye başladı. Edirne; turizmin gözdesi olmayı başardı. Şimdiki hedefimiz yakaladığımız bu ivmeyi; bu kaliteyi kalıcı hale getirebilmek” dedi.

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen 9. Uluslararası Bando Ciğer Festivali ile 5-6 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Kakava Hıdırellez Şenlikleri için Türkiye’nin en önemli turizm şirketleri tarafından turlar düzenlendi. Günübirlik ve konaklamalı olarak düzenlenen turlar, kısa sürede tükendi. Sosyal medyada da bu paylaşımlar son günlerde sıklaştı.

10 yılda 10 milyon turist hedefiyle yola çıkan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; bu hedeflerine sağlam adımlarla ilerlediklerini söyledi. İlk 5 yılda Edirne’ye gelen turist sayısını 5,5 milyona çıkarttıklarını belirten Başkan Gürkan, bugüne kadar düzenlediğimiz “Hürriyet ile keşfet”, “Posta ile keşfet” programları ile Çin’den gelen Tur Operatörleri ve medya kuruluşları Edirne keşfinin kente büyük bir artısı olduğunu söyledi.

Göreve geldikleri ilk günden itibaren hedeflerinin ‘Sultanların şehri; şehirlerin sultanı’ Edirne’yi önemli bir turizm kenti haline getirmek olduğunu belirten Gürkan, “Yaptığımız yoğun tanıtım çalışmaları sonunda 2014 yılında 2 milyon olan iç ve dış turist sayımız; 2018 yılı sonunda 5,5 milyona ulaştı.  Önümüzdeki 5 yıllık süreçte bu sayıyı 10 milyona çıkartmayı hedefliyoruz. Bununla ilgili planlarımızı yaptık.  Edirne, Türkiye’de Antalya ve İstanbul’dan sonra en çok turist alan 3. şehir oldu. Bugüne kadar yaptığımız tüm çalışmalarının meyvesini aldığımızı görüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Kakava Hıdırellez ve Bando Ciğer Festivalleri için kente gelen turist sayısında gözle görülür bir artış vardı. Bu yılda yine binlerce turisti kentimizde ağırlamaya hazırlanıyoruz. Esnafımızdan, halkımızdan aldığımız güç ve destekle Edirne; turizmde gözde şehirlerden biri olmayı başardı. Şimdiki hedefimiz hem turist sayısını hedeflediğimiz gibi 10 milyona çıkartmak hem de yakaladığımız bu ivmeyi bu kaliteyi korumak” dedi.

Hıdırellez’in 2017 Aralık ayında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne girmesiyle birlikte Kakava Hıdırellez Şenlikleri’ne gelen turist sayısında da bir artışa neden olduğunu ifade eden Gürkan,  “2010 yılında Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne ve ardından 2011 yılında Selimiye Camii’nin Dünya Mirası Listesi’ne alınması ve sonrasında da Hıdırellez’in UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne girmesi Edirne’nin kültürel ve turizm kimliğine büyük değer kattı. Değerli hemşehrilerin hiç kuşkunuz olmasın ki; bizler bu değere sahip çıkmaya; bugüne kadar kazandırdığımız bu değerlere değer katmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

 

2019/04/7049081.jpg
2019/04/1418630.jpg
2019/04/9681979.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TEŞEKKÜRLER EDİRNE!
TEŞEKKÜRLER EDİRNE!
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ 1. OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI GÜNDEMİ
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ 1. OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI GÜNDEMİ
Reklamı Geç