EDİRNE’NİN CANLI TARİHİNE GÜRKAN’DAN ZİYARET
Reklam
Reklam

EDİRNE'NİN CANLI TARİHİNE GÜRKAN'DAN ZİYARET

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Kent Müzesi’nde Sözlü Tarih İle ilgili bölümde Edirne’deki spor tarihi ile bilgi vererek, kent müzesine çeşitli katkılardan bulunan 93 yaşındaki Abit Karavit’i ziyaret etti. Abit Karavit, Başkan Gürkan’la anılarını paylaştı, Edirne’deki yatırımlar hakkında bilgi aldı.

07 Eylül 2017 - 16:18 - Güncelleme: 11 Eylül 2017 - 17:09

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin yaşayan en eski sporcusu olan 93 yaşındaki Abit Karavit’i evinde ziyaret etti. Oğlu Halil Salih Karavit ve gelini Nuran Karavit ile birlikte yaşayan Abit Karavit, Başkan Gürkan’ı evinde ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirdi.

Edirne Kent Müzesi’nde Sözlü Tarih İle ilgili bölümde Edirne’deki spor tarihi ile bilgi vererek, kent müzesine çeşitli katkılarda bulunan 93 yaşındaki Abit Karavit’e teşekkür eden Başkan Gürkan, “Sağlık sorunlarınızdan dolayı açılışa katılamamıştınız. O günden beri sizi ziyaret etmek istiyordum. Bugüne kısmetmiş. Edirne Kent Müzesi’ne verdiğiniz katkıdan dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

Edirne Belediyesi Erkek Basketbol Takımı ile de ilgili bilgi veren Başkan Gürkan, “Geçtiğimiz yıl kurulan Edirne Belediyesi Erkek Basketbol Takımı, kurulduğu ilk yıl büyük bir başarı göstererek, ikinci lige yükseldi. İlk maçı, müsait olursanız siz de gelin” dedi.

14 Mayıs 1924 tarihinde Plevne’de doğduğunu anlatan Abit Karavit, “Çok genç yaşta orada spora başladım. O zamanlar Bulgaristan’da gençlik teşkilatları vardı ve bizlerde bu gençlik teşkilatlarının üyesiydik. 1934 yılında ilk defa futbol oynamaya başladım. Bize göre sahalar ve kaleler vardı. Küçükler arasında maçlar yapılıyordu. O zamanlar o bölgede 7 tane spor kulübü vardı ve bizler de VİT Kulübü’nün taraftarlarıydık. VİT, Plevne’nin kenarından geçen bir nehrin adı. VİT Kulübü son derece uysal ve kibar insanların oluşturduğu bir kulüptü. Futbola bu kulüpte başladım. Sonra 1936 yılında Türkiye’ye göç ettik. Edirne’de kalmaya karar verdik. Bulgaristan’da spora başladığım için Edirne’de de spora devam edeyim dedim. Bizim zamanımızda bizler sporun bir çok branşıyla haşır neşir olurduk. Ben de boks, atletizm, futbol ve basketbol ile ilgilendim. Son olarak ta Edirnespor’da basketbol ile spora veda ettim" diye konuştu.

               

Bu haber 3395 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
24 HAZİRAN İLE İLGİLİ
24 HAZİRAN İLE İLGİLİ
ÖNEMLİ DUYURU !
ÖNEMLİ DUYURU !