Reklamı Geç
EDİRNE BELEDİYESİ’NE İKİ ÖDÜL BİRDEN
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EDİRNE BELEDİYESİ'NE İKİ ÖDÜL BİRDEN

1930 yılında İtalyanlar tarafından yapılan ve jeneratörler vasıtasıyla 1980 yılına kadar Edirne’nin elektrik ihtiyacını karşılayan Tarihi Elektrik Fabrikası’nın restorasyon projesi ile Hafızağa Konağı’nın restore edilmesiyle oluşturulan Edirne Kent Müzesi Tarihi Kentler Birliği'nin düzenlediği 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda uygulama ödülüne layık görüldü. Yarışmada 69 belediyeden toplam 143 proje değerlendirildi.

27 Eylül 2017 - 15:04 - Güncelleme: 27 Eylül 2017 - 15:10

Restorasyonuna 20 Mayıs 2015 tarihinde başlanan ve 14 mayıs 2017 tarihinde Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak hizmete açılan Tarihi Elektrik Fabrikası’nın restorasyon projesi bir ödül daha aldı. Daha önce Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği (SODEM) tarafından Bilim-Tarih Ödülü’ne layık görülen proje 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda’ uygulama ödülü kazandı. Edirne Belediyesi Tarihi Elektrik Fabrikası’yla ilk defa tescilli eserlerden birini restore ederek; atıl durumda olan bir binayı hizmete kazandırdı. Göz kamaştıran binada genç çiftler mutluluklarına ‘evet’ demeye devam ediyor.

'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'ndan’ bir ödül de Hafızağa Konağı’nın restore edilmesiyle hizmete sunulan Edirne Kent Müzesi’ne geldi. Kentte çok önemli bir ihtiyaca cevap veren, Turizm Bakanlığı tarafından Özel Müze Statüsü’ne alınarak, yurtiçi ve yurtdışında resmi olarak tanınmış olan Edirne Kent Müzesi’nde Kalkolitik Dönemden günümüze kadar Edirne anlatılmakta; Edirne’nin tarihi görsel, dijital ve önemli eserlerle desteklenmektedir. 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda Edirne Kent Müzesi uygulama ödülüne layık görüldü.

Büyük Ödül ve Jüri Özel Ödülü'nün yanı sıra Proje, Uygulama, Süreklilik ve Başarı kategorilerinde de proje ve uygulamaların değerlendirildiği yarışmanın ödül töreni ise 16 Kasım 2017 tarihinde Antalya Expo Center'da düzenlenen YAPEX Restorasyon Fuarı'nda gerçekleştirilecek. 69 belediyeden toplam 143 projenin değerlendirildiği yarışmada başvurular, TKB'nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu tarafından incelendi. Yarışmada Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü'nün yanı sıra, 2 Jüri Özel Ödülü, 8 Proje, 8 Uygulama ve 8 Süreklilik olmak üzere 42 Başarı ödülü verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TEŞEKKÜRLER EDİRNE!
TEŞEKKÜRLER EDİRNE!
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ 1. OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI GÜNDEMİ
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ 1. OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI GÜNDEMİ
Reklamı Geç