EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN ELEKTRONİK ATIK TOPLANMASINA DÜZENLEME
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN ELEKTRONİK ATIK TOPLANMASINA DÜZENLEME

Edirne Belediye Başkanlığı ile AGİD Ticari İşletmesi arasında 2018 yılı içerisinde yapılan protokol kapsamında; Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği (AEEE Yönetmeliği) kapsamında elektronik atık ürünlerin toplanması, taşınması, bertarafı ve geri dönüşüme tabi olması hedefleniyor.

28 Mayıs 2018 - 14:27

Edirne Belediye Başkanlığı ile 10.11.2015 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluş olarak görevlendirilen AGİD Ticari işletmesi  (Aydınlatma Gereçleri İmalatçılar Derneği) arasında 2018 yılı içeresinde yapılan protokol sonucu Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği (AEEE Yönetmeliği) kapsamında 5.Grup Aydınlatma ekipmanları ve 6.Grup Küçük ev aletleri, elektrikli ve elektronik aletler, oyuncaklar, spor ve eğlence ekipmanları, izleme ve kontrol aletleri atık ürünlerin toplanması, taşınması, bertarafı ve geri dönüşüme tabi olması kapsamında çalışma başlattı. Edirne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; Edirne Belediyesi  ile TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayiciler Derneği) arasında devam eden protokol ile Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği (AEEE Yönetmeliği) kapsamında 1. Grup Büyük ev eşyaları, 2. Grup Küçük ev aletleri, 3. Grup Bilişim ve telekomünikasyon ekipmanları ve 4. Grup Tüketici ekipmanları atık ürünlerin toplanması, taşınması, bertarafı ve geri dönüşümü faaliyetlerinin  devam ettiği bildirildi.

Bu kapsamla belediye mücavir alan içeresinde bulunan tüm kamu kurumlar dahil olmak üzere özel işletme, tesis vb. yerlere Atık Aydınlatma Ekipmanları ve Atık Elektronik Toplama kutuları Edirne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Birimi tarafından teslim edilmiş, gerekli toplama faaliyetlerinin planlı bir şekilde devam ettiği bildirilen açıklamada şöyle denildi:

“ Elektronik atıklar birçok zararlı maddeyi içermektedir. Toplam atıklardaki payları yüzde 2-3 civarında olmasına rağmen, atıkların içerisindeki zararlı maddelerin yüzde yetmişe yakını e-atıklardan gelmektedir. Çevremizde hiçbir eşyada bir araya gelemeyecek onlarca element, elektronik eşyaların içinde bulunur.

Bu elektronik eşyalar, bir geri dönüşüm tesisinde işlenmek yerine kırılarak çöpe ve toprağa gömülürse içlerindeki kurşun toprağa ve suya karışarak çevre kirliliğine neden olmaktadır. Çöp sahalarındaki kurşunun yüzde kırkı elektronik atıklardan kaynaklanmaktadır. Bu ağır metaller, yağmurlarla yer altı sularına karışıp su kaynaklarımızı kirleterek toplum sağlığı üzerinde ciddi bir tehdit oluştururlar. Kurşun, sinir sistemi, kan dolaşımı ve böbrekler üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. 

Elektronik atıklarda ayrıca krom, lityum ve hidrokarbonlar gibi birçok zehirli ve kanserojen madde bulunmaktadır. Elektronik atıkların yakılması, birçok kanserojen zehirli gazın atmosfere yayılmasına neden olur.

Edirne Belediyesi olarak 2014-2017 yılları arasında belediye mücavir alan içeresinde bulunan işletmelerden toplanan atık elektronikler 854 ton civarıdır.

Edirne Belediyesi Başkanlığı ile 10.11.2015 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluş olarak görevlendirilen AGİD Ticari işletmesi  (Aydınlatma Gereçleri İmalatçılar Derneği) arasında 2018 yılı içeresinde  yapılan protokol sonucu Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği (AEEE Yönetmeliği) kapsamında 5.Grup Aydınlatma ekipmanları ve 6.Grup Küçük ev aletleri, elektrikli ve elektronik aletler, oyuncaklar, spor ve eğlence ekipmanları, izleme ve kontrol aletleri atık ürünlerin toplanması, taşınması, bertarafı ve geri dönüşüme tabi olması hedeflenmektedir.

Aynı zamanda Belediyemiz ile TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayiciler Derneği) arasında devam eden protokol ile Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği (AEEE Yönetmeliği) kapsamında 1. Grup Büyük ev eşyaları, 2. Grup Küçük ev aletleri, 3. Grup Bilişim ve telekomünikasyon ekipmanları ve 4. Grup Tüketici ekipmanları atık ürünlerin toplanması, taşınması, bertarafı ve geri dönüşümü faaliyetleri devam etmektedir.

Bu kapsamla belediye mücavir alan içeresinde bulunan tüm kamu kurumlar dahil olmak üzere özel işletme, tesis vb. yerlere  Atık Aydınlatma Ekipmanları ve Atık Elektronik Toplama kutuları Edirne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Birimi tarafından teslim edilmiş, gerekli toplama faaliyetleri planlanarak Edirne’miz geri dönüşüm konusunda öncülük yapmaya devam etmektedir.

İnsan ve çevre sağlığı açısından Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında bulunan elektronik atıkların bertarafı ve geri dönüşümün sağlanması maksadıyla  işletmelere teslim edilen kutularda kaynağında ayrı biriktirerek biriktirilerek teslim edilmesi sayesinde elektronik atıklarla mücadele edilebilecektir”.

 

2018/05/987641.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 TEBLİĞ EDİLECEK MÜKELLEF LİSTESİ
TEBLİĞ EDİLECEK MÜKELLEF LİSTESİ
EDİRNE BELEDİYESİ'NDEN 'ÖNCE YAYA' KAMPANYASINA DESTEK
EDİRNE BELEDİYESİ'NDEN 'ÖNCE YAYA' KAMPANYASINA DESTEK