"DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN EDİRNEM"
Reklam
Reklam

"DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN EDİRNEM"

”Miska-i Milli Sınırları içinde yer alan Edirne’nin Mudanya Ateşkes Mütarekesi’yle 25 Kasım 1922 yılında bir daha terk edilmemek üzere ebedi Türk Yurdu olarak ilan edildiğini ifade eden Gürkan, “O günden bu güne; tam 95 yıldır bu topraklarda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında Cumhuriyetle, demokrasiyle nefes almaya devam ediyoruz” dedi.

24 Kasım 2017 - 10:11 - Güncelleme: 27 Kasım 2017 - 11:43

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda şunlara yer verdi:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ‘Ya İstiklal ya ölüm’ parolasıyla yola çıkan Türk Milleti, sadece düşmana karşı değil, yokluğa, açlığa ve imkansızlığa karşı da direndi. Bu topraklarda yaşayan her bir birey vatanı, toprağı ve özgürlüğü için adeta canını hiçe sayarak emsalsiz bir mücadele sergiledi. 1361 yılında 1. Murad Hüdavendigar’ın fethinden sonra birçok kez işgalle uğrayan Edirne, Mudanya Ateşkes Mütarekesi’yle 25 Kasım 1922 yılında bir daha terk edilmemek üzere ebedi Türk Yurdu olarak adını tarihe yazdırdı. Ve bizler o günden bu güne tam 95 yıldır, bu topraklarda Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında, ilke ve devrimlerinin rehberliğinde Cumhuriyetle, demokrasiyle nefes almaya devam ediyoruz. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki; cumhuriyetin en önemli kalesi olan Edirne, Mustafa Kemal Atatürk’ün İlke ve Devrimlerinin savunucu ve yılmaz bekçisi olarak; bağımsızlığından ve özgürlüğünden ödün vermeden sonsuza kadar varlığını sürdürmeye devam edecektir.

Bu anlamlı günde; bu toprakları canıyla, kanıyla savunan; dişiyle tırnağıyla mücadele ederek, vatanı uğruna canını bir an olsun feda etmekten çekinmeyen şehitlerimizi bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anıyor; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu; fikirleri ve devrimleriyle yolumuzu aydınlatan, farklı kültür ve inançtaki insanları ‘vatan’ adı altında tekrar bir araya toplayarak, bu cennet topraklarda özgürce yaşamamızı sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. Vatan size çok şey borçlu. Doğum günün kutlu olsun Edirnem”

 

Bu haber 7760 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ EKİM AYI GÜNDEMİ
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ EKİM AYI GÜNDEMİ
EDİRNE AKADEMİ'NİN 03-05 EKİM 2018 TARİHLİ PROGRAMI
EDİRNE AKADEMİ'NİN 03-05 EKİM 2018 TARİHLİ PROGRAMI