ÇOCUKLAR ÇİĞ SEBZELERİ TANIMIYOR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÇOCUKLAR ÇİĞ SEBZELERİ TANIMIYOR

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü; Diyetisyen Aşkım Gizem Yürükcü ile birlikte çocukların ardından ailelere de düzenli ve dengeli beslenmeyi anlattı. Diyetisyen Aşkım Gizem Yürükcü, “Düzenlediğimiz eğitimlerde gördük ki, çocukların hiçbiri çiğ sebzeleri tanımıyor” dedi.

25 Mart 2019 - 13:06

Kadın ve çocuklara yönelik birçok sosyal sorumluluk projesini yerine getiren Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bu kez de sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekti. Çocuklara küçük yaşta sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılmasını hedefleyen Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ThreeF Diet Kliniği Kurucu Diyetisyeni Aşkım Gizem Yürükcü eşliğinde ilk olarak Edirne Merkez’de faaliyet gösteren ve okul öncesi eğitim veren 9 Anaokulu ve Gündüz Bakımevi’ne ulaşarak, 547 çocuğa doğru beslenmeyi anlatıldı. Eğitimin ikinci durağı ise aileler oldu. Edirne Belediyesi Kültür Merkezi’nde (Eski Elektrik Fabrikası) Diyetisyen Aşkım Gizem Yürükcü; ailelere dengeli ve yeterli beslenme hakkında detaylı bilgiler verdi.

Doğru beslenme alışkanlıklarını küçük yaşlarda edilmesinin çok önemli olduğunu belirten Yürükcü, Edirne Belediyesi’ne böylesine önemli bir sosyal sorumluluk projesini yerine getirdiği için teşekkür etti.

9 anaokulunda 547 çocuğa doğru beslenmeyi anlattıklarını belirten Yürükcü, “Bir hafta sonra okullara gittiğimizde peynir yemeyen çocukların, peynir yemeğe başladıklarını; sebze sevmeyen çocukların sebzelerin tadına baktıklarını gözlemledik. Bazı çocukların ekmek yemeği kestiklerini; hatta ciddi kilo problemi olan bazı çocukların zayıfladığını gördük. Bunlar beni çok mutlu etti. Aslında çocukların tamamı zararlı yiyeceklerin ne olduğunu çok iyi biliyor ama tükenmekten de geri kalmıyor. Verdiğimiz eğitimlerden sonra çocuklar annelerine evde hamburger ve pizza yaptırmaya başlamışlar. Bu çok önemli bizim için. Bu eğitimlerden sonra bazı ebeveynler gazlı içecek içmeyi bırakmış. Çocukların aynı zamanda ebeveynlerin üzerinde olumlu etkileri oldu. Eğitimimiz de aynı zamanda çocukların çiğ sebzeleri ne kadar tanıdıklarını gördük. Çiğ sebzeleri bilmiyorlar. En bildikleri çiğ sebzeleri de tanımıyorlar. Evde anne ve babanın yemediği şeyi çocuklarda yemiyor. En azından yemiyorsanız bile onu yiyormuş gibi yapar, bir kaşık bile alırsanız bu çocuğu o sebze ve meyveye yönlendirecektir” diye konuştu.

Eğitim sırasında 547 çocuk arasından bütün meyve sebzelerin tadına bakmak isteyen sadece bir çocuğun olduğunu belirten Diyetisyen Aşkım Gizem Yürükcü, “Okuldaki su saatleri dışında çok su tükenmeye meyilli çocuk yok. Okulda öğretmenler su tükettiriyor, onda da bir yudum alıp bıkıyor. Hatta bazı çocukların sebze ve meyve ayrımını yapamadıklarını gördük. 2 yaş ve üzeri çocuklarımızın bunları bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Anne babalar çalıştıkları için çocuklar çiğ sebzeleri bilmiyor. Çocuklarımızla çalıştığımız için daha az ilgileniyoruz” dedi.

2019/03/3766350.jpg
2019/03/6452192.jpg
2019/03/8803345.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SON ÖDEME TARİHİ 30 EYLÜL
SON ÖDEME TARİHİ 30 EYLÜL
 TEBLİĞ EDİLECEK MÜKELLEF LİSTESİ
TEBLİĞ EDİLECEK MÜKELLEF LİSTESİ