BU GURUR EDİRNE’NİN
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BU GURUR EDİRNE'NİN

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın vizyon projelerinden biri olan; 60 yıllık vahşi depolamaya son veren Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nde artık elektrik üretiyor. Edirne Katı Atık Yönetim Birliği (EDİKAB) Çöp Gazı Üretim Tesisi’nin açılış töreninde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “'Yapılamaz' denileni yapmaktan, 'Yalan söylüyor' denileni gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluyuz. Bu gurur Edirne’nin” dedi.

26 Kasım 2018 - 10:03 - Güncelleme: 10 Aralık 2018 - 09:28

Edirne Katı Atık Yönetim Birliği (EDİKAB) Çöp Gazı Üretim Tesisi düzenlenen törenle açıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın en önemli seçim vaatlerinden biri olan Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri, hizmete girdikten bir yıl sonra elektrik üretmeye başladı. Tesisin açılışı törenine Edirne Valisi Ekrem Canalp, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Grup Başkanı ve Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, birlik üyesi Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent Şahinşah, Atlas Sanayi ve Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ender Haberdar ve siyasi parti temsilcileri ile kent sakinleri katıldı.

Atlas Sanayi ve Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Haberdar, tesisin açılışında, kentin vahşi depolama sorununun çözüldüğünü belirterek, “Bu sayede Edirne'nin vahşi depolama sorununun çözümü sağlandı. Hemen ardından metan gazının atmosfere gelişigüzel salınımını önlemek için elektrik enerjisi üretim santralinin kurulum çalışmalarına hız verildi ve bugün ilk elektrik üretecek noktaya gelmiş bulunmaktayız. Toplamda tüm tesislerde 65 milyon liralık bir yatırım yapmış olacağız" diye konuştu.

YAPILAMAZ, DENİLENİ YAPMAKTAN MUTLUYUZ

Edirne Belediye Başkanı Gürkan da vahşi depolama sorununa 18 ayda çözüm getirdiklerini ve Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri'ni kurduklarını belirterek, “Yaptığımız çalışmalar sonucunda arkadaşlarımla beraber bu gördüğünüz alanda düzenli depolama ve bertaraf tesislerinin proje ihalesini yaparak ilk önemli adımı atmış olduk. Akabinde 16 ay gibi bir sürede de tesisleri bitirdik. İkinci hedefimiz olan buranın işletilmesi ve ondan önemlisi artık çöpün çok değerli bir malzeme olduğunu bildiğimiz için bir işletme arayışıydı. Edirne'de yapmış olduğumuz bu tesis Türkiye'de 1397 belediye arasında bertaraf ücreti ödenmeyen tek tesistir. Ayrıca cirodan da Türkiye'de pay alan tek tesistir. Ben Atlas firmasına Edirne'ye yapmış olduğu bu 65 milyon liralık yatırım için bir kez daha Edirne, Lalapaşa, Süloğlu ve Havsa halkı adına şükranlarımı sunuyorum. 'Yapılamaz' denileni yapmaktan, 'Yalan söylüyor' denileni gerçekleştirmiş olmaktan dolayı mutluyuz” dedi

“AYDA 1 MİLYON 152 BİN KİLOWATT ELEKTRİK ÜRETECEK”

Tesiste saatte bin 600, ayda ise 1 milyon 152 bin kilowatt enerji üretileceğini kaydeden Gürkan, " Tesisimizde şu an itibariyle saatte bin 600 kilovat olmak üzere ayda 1 milyon 152 bin kilovat enerji üretmiş olacağız. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. Türkiye'de meskenlerin ayda elektrik tüketimi 100 kilovat civarında, yani bu tesiste her saatte, 16 bin evin bir aylık elektrik ihtiyacı üretilmiş olacak. Yine bu tesiste bir yılda 14 milyon 16 bin kilovat saat elektrik enerjisi üretilecek. Bu rakam ek yapıların tamamlanmasıyla birlikte 28 milyon kilovata çıkacak. Bu gurur, bu mutluluk hepimizin, bir kez daha tesislerimiz hayırlı olsun. Bunun devletimizin yenilenebilir enerji teşvik kapsamında parasal boyutu var. Bugünkü rakamlarla yılda 1 milyon 864 bin dolarlık burada elektrik üretilmiş olacak" dedi.

Konuşmasında herkesin gezegene karşı sorumlulukları olduğunu belirten Edirne Valisi Canalp de “Bugün burada açılan tesis de aslında kendi gezegenimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmenin bir örneğidir. Katı atık dediğiniz zaman ortaya çıkan etkenlerden en önemlisi metan gazıdır. Bugün dünyada en çok konuşulan sorunlardan bir tanesi çevre sorunlarıdır. Amerika'daki, Avrupa'daki üniversitelerin ele aldığı konulara bakın; her zaman için en zirvedeki konulardan bir tanesidir çevre. Metan gazı da bu çevresel sorunlarda en tehlikeli etkendir. Bugün burada açılan tesis, sadece katı atıkların bertarafına yönelik değil, aynı zamanda ortaya çıkan bu metan gazını enerji üretimine dönüştürmek suretiyle onun da bertarafıdır. Dolayısıyla gezegenimiz için külfet olan bir hususu net bir kazanca dönüştürüyoruz. Bu nedenle burası hem dünya hem de Türkiye için de harikulade bir tesis" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Recep Gürkan, Vali Canalp, milletvekilleri ve birlik üyesi belediye başkanları ile birlikte tesisin açılışı için butona bastı ve tesiste elektrik üretimine başlandı.

 

2018/11/4306302.jpg
2018/11/4819997.jpg
2018/11/9894345.jpg
2018/11/5472606.jpg
2018/11/3578458.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KALDIRIMLARIN ENGELLİ  ERİŞİMİNE UYGUN HALE GETİRİLMESİ İŞİNE AİT İHALE
KALDIRIMLARIN ENGELLİ ERİŞİMİNE UYGUN HALE GETİRİLMESİ...
EDİRNE BELEDİYESİNE AİT TAŞINMAZLARIN SATIŞI HAKKINDA...
EDİRNE BELEDİYESİNE AİT TAŞINMAZLARIN SATIŞI HAKKINDA...