BELEDİYEDE KIYILAN NİKAHTAN ÜCRET ALINMIYOR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BELEDİYEDE KIYILAN NİKAHTAN ÜCRET ALINMIYOR

16 Ağustos 2016 - 11:03

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bazı haber sitelerinde ve gazetelerde yer alan ‘Nikah Ücretleri El Yakıyor’ başlıklı iddialara yanıt verdi. Nikah ücretlerinin Belediye Meclisi kararıyla belirlendiğini ifade eden Gürkan, “Mesai içi ve mesai dışında Edirne Belediyesi Nikah Salonu’nda kıyılan nikahlardan ücret almıyoruz” dedi. ‘Diğer belediyeler nikahtan ücret almıyor’ söylemlerini de yanıtlayan Gürkan, “Her belediye aldığı meclis kararı doğrultusunda nikah ücretlerini belirliyor. Bizim aldığımız ücretlerin çok üstünde ücret alan belediyeler de var” diye konuştu.

Yasal olarak alınan ücretlerin dışında evlenecek olan çiftlerden başka hiçbir ücret talep edilmediğini ifade eden Gürkan, nikah için alınan ücretlerin neredeyse bütün belediyeler tarafından uygulandığını söyledi. Sosyal medyada ve gazetelerde yayınlanan makbuz ile ilgili de açıklamalarda bulunan Gürkan, “Edirne Belediyesi Nikah Memurluğuna 10.09.2016 tarihinde Limon Cafe’de evlenmek için başvuruda bulunan çift, nikah dairesi dışında kıyılan nikahlar için uygulanan makbuzu sosyal medyada paylaşarak, eleştirilerde bulunmuş. Çiftimizden talep edilen ücret belediye meclis kararı ile belirlenmiştir. Belediye Meclis Kararı’yla evlerde ve düğün salonlarında kıyılan nikahlardan 165 TL, otel ve 1. Sınıf lokantalarda kıyılan nikahlardan 330 TL ücret talep ediliyor. Bu ücretlere KDV ve 12,70 TL’lik basılı evrak geliri de ekleniyor. Çiftimiz eğer isterlerse, nikahlarını Edirne Belediyesi Nikah Salonu’nda kıydırabilir. Çünkü Edirne Belediyesi olarak Belediye Nikah Salonu’nda kıyılan nikahlardan Uluslararası Cüzdan Bedeli olan 80 TL ve 15 TL’lik dosya masrafını dışında hiçbir ücret talep etmiyoruz ” dedi.  

“BELEDİYE NİKAH SALONU’NDA KIYILAN NİKAHLARDAN ALINAN ÜCRETİ KALDIRDIK”

Edirne Belediye Başkanı olarak göreve başladıktan sonra evlenecek olan çiftlere destek olabilmek adına Belediye Nikah Salonu’nda kıyılan nikahlardan alınan ücretin kaldırıldığını ifade eden Gürkan, “Edirne Belediye Başkanı olarak göreve başladığımda Belediye Nikah Salonu’nda hafta içi ve hafta sonu kıyılan nikahlardan 165 TL ücret alınıyordu. Çiftlerimize destek olabilmek adına Belediye Nikah Salonu’nda kıyılan nikahlardan alınan bu ücreti Belediye Meclis Kararı ile kaldırdık. Hafta içi ve hafta sonu ayrımı yapmadan Edirne Belediyesi Nikah Dairesi’nde gerçekleştirilen nikahlardan ücret talep etmiyoruz. Çiftlerimiz sadece Uluslararası Cüzdan Bedeli olan 80 TL ile 15 TL’lik dosya masrafını ödüyorlar.  ” dedi.

BAZI BELEDİYELER BELEDİYEDE KIYILAN NİKAHTAN DA ÜCRET ALIYOR

‘Diğer belediyeler nikahtan ücret almıyor’ iddialarını da yanıtlayan Gürkan, “Her belediye nikahtan alınacak olan ücretleri belediye meclis kararı ile belirlemektedir. Arkadaşlarımız küçük çaplı bir araştırma yapmış. Örneğin Çanakkale Belediyesi nikah salonunda hafta içi kıyılan nikahlardan ücret talep etmezken, hafta sonu nikah salonunda kıyılan nikahlardan 250 TL ücret talep edilmekte, nikah salonları dışında kıyılan nikahlardan ise 400 TL ücret almaktadırlar. Çorlu Belediyesi hafta içi belediyede kıyılan nikahtan 140 TL, hafta sonu belediyede kıyılan nikahlardan 470 TL ücret alırken, dışarıda kıyılan nikahlar için uygulanan fiyatlar ise 440 TL. Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ise hafta içi ücret talep etmezken , hafta sonu 200 TL, dışarıda kıyılan nikahlardan ise, 400 TL ücret almaktadır” diye konuştu. 

Bazı haber sitelerinde ve gazetelerde yer alan ‘Nikah Ücretleri El Yakıyor’ başlıklı haberde Bilecik Belediyesi’nde nikah için bir ücret alınmadığına yapılan söylemlere de yanıt veren Gürkan, “Bilecik Belediyesi de, Edirne Belediyesi gibi Nikah Salonu’nda kıyılan nikahlardan Uluslararası Cüzdan Beledi olan 80 TL ücret almakta, dışarıdan kıyılan nikahlarda ise ekstra ücret talep etmektedir” ifadelerine yer verdi.

2414454.jpg
7923224.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ESNAFTAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ
ESNAFTAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ
SÜREKLİ İŞÇİ ALIMI SÖZLÜ SINAVLARINI KAZANAN ASİL ADAY LİSTESİ
SÜREKLİ İŞÇİ ALIMI SÖZLÜ SINAVLARINI KAZANAN ASİL ADAY...