8 KADINDAN BİRİ MEME KANSERİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

8 KADINDAN BİRİ MEME KANSERİ

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü; kadınların en çok yakalandığı kanser türü olan meme kanserine dikkat çekmek adına Genel Cerrahi Meme Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Atakan Sezer’in katılımıyla ‘Meme Kanseri Söyleşisi’ düzenledi. Prof. Dr. Atakan Sezer, her 8 kadından birini meme kanserine yakalandığını söyledi.

06 Mart 2019 - 15:44 - Güncelleme: 06 Mart 2019 - 15:46

Kadınlar için birçok konuda eğitimler düzenleyen Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü; bu kez de en çok görülen kanser türlerinden biri olan Meme Kanserine dikkat çekti.  Edirne Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşide Genel Cerrahi Meme Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Atakan Sezer  meme kanserinde en çok merak edilenleri cevapladı.

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Prof. Dr. Atakan Sezer, kadınlara minnettar olduklarını söyledi.

Her dört kadından birinin meme şikayetleri ile ilgili bir doktora başvurduğunu belirten Prof. Dr. Sezer, “Bu kadınların yüzde 80’nin de iyi huylu bir meme hastalığı; yüzde 20’sinde ise meme kanseri var. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre meme kanseri kadınlardan yüzde 23 ile en çok görülen kanser türü. Meme kanseri ölüm sebepleri arasında birinci sırada” dedi.

Memenin yapısı hakkında da detaylı bilgi veren Prof. Dr. Sezer, “Meme kanseri en hızlı artan kanserlerin başında yer alıyor. 8 kadından biri meme kanseri. Her 3 dakikada bir meme kanseri tanısı konuluyor. Türkiye’de her yıl 30 bin kadına tanı konuluyor. Tedavi edilmeyen bir meme kanseri hastası en fazla 36 ile 40 ay arasında yaşıyor. Yaş ilerledikçe meme kanseri riski de artıyor. Meme kanserinin yüzde 99’u kadınlarda yüzde 1’i ise erkeklerde görülüyor. Aile öyküsünün olması riski arttırıyor. Meme kanserinin yüzde 5 ile 10’u genetik” diyerek risk faktörlerini açıkladı.

Prof. Dr. Atakan Sezer, meme kanserinin belirtileri hakkında da katılımcılara ayrıntılı bilgiler verdi; kendi kendini muayyenin önemine değindi. 

Prof. Dr. Atakan Sezer, daha sonra da katılımcıların sorularını yanıtladı.

               

2019/03/1987481.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ESNAFTAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ
ESNAFTAN TEŞEKKÜR ZİYARETİ
SÜREKLİ İŞÇİ ALIMI SÖZLÜ SINAVLARINI KAZANAN ASİL ADAY LİSTESİ
SÜREKLİ İŞÇİ ALIMI SÖZLÜ SINAVLARINI KAZANAN ASİL ADAY...