60 YILLIK ÇİLE SON BULUYOR
Reklam
Reklam

60 YILLIK ÇİLE SON BULUYOR

Edirne Katı Atık Yönetimi Birliği (EDİKAB) tarafından yapılan ve Edirne’de 60 yıllık vahşi depolamaya son verecek olan ‘Edirne Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesisleri’nin işletmeye başlatılmasının sözleşmesi düzenlenen törenle imzaladı.

14 Eylül 2017 - 11:32 - Güncelleme: 14 Eylül 2017 - 16:30

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Yıldırımlılar, Yeniimaretliler o zehirli dumanı solurken, zannetmeyin ki, başkanınız Recep Gürkan, evinde keyif çatıyordu, tatil yapıyordu. Orada Cem Meriç greydarın üstünde, Sefa Pirko, aşağıda takip ederken, Recep Gürkan’da o dumanı içindeydi. Böyle çalıştık sizin için. Bugün çok şükür sonuna geldik. 13 Ekim tarihinden itibaren çöplerimizi yeni çöplüğe dökeceğiz” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın en önemli projelerinden biri olan ve Edirne’nin 60 yıllık kanayan yarasına son verecek olan Katı Atık ve Bertaraf Tesisleri’nin işletme sözleşmesi konudan en çok mağdur olan Yıldırım Mahallesi’ndeki Gökkuşağı Parkı'nda yapılan törenle imzalandı. Düzenlenen törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ihaleyi kazan Atlas Sanayi ve Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ender Haberdar, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran ve Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent Şahinşah katıldı.  

EDİRNE’DE TARİHİ GÜN

Yıldırım ve Yeniimaret Halkı’na yerel seçimler öncesinde çöplükle ilgili çektikleri sıkıntılara son vereceğine dair söz verdiğini ve 16 gibi kısa sürede tesisin inşaatı için yapılan ihalenin sözleşmesini yine Yeniimaret’e imzaladıklarını belirten Gürkan, “Bugün kelimenin gerçek anlamıyla tarihi bir gün. 60 yıldır, 3 kuşaktır Yeniimaret, Hacısaraf ve Yıldırımlıların çöpün dumanından zehirlenmesinin son günü. 2014 yerel seçimler öncesinde size gelip ‘Bu çöplük işini ben halledeceğim’ dedim. Sıkıntılı, zor günler geçirdik. Sizin her canınız yandığında bizim de canımız yandı. Siz her nefes alamadığınızda, ben de nefes darlığı yaşadım. Siz her camı kapattığınızda, biliyorum ki; gönül kapılarınızı da kapattınız. 60 yıldır çektiğiniz sıkıntıları, gelecekte 6 saat bile çekmemeniz için ince eledik sık dokuduk, hassas çalıştık” dedi.

                “TEMİZ HAVA MİLYAR DOLARLARA ÖDENMEZ”

İhaleyi alan firmanın çok tecrübeli bir firma olduğunu, ülkenin farklı noktalarında bu işi yatıklarını anlatan Gürkan, “ Türkiye’de bu tip bir tesis, bu kadar kaliteli ve düzgün bir tesis saysanız, bir elin parmaklarını geçmiyor. Tüccar güvenmediği yere yatırım yapmaz. Buraya ciddi bir yatırım yapacak. Edirne Halkı ise hem para kazanacak hem de temiz havayı soluyacak. Bu temiz hava var, ya milyar dolarlara ödenmez. Bu yaz çöplükte çok yangınlar çıktı. Bazen yangınlar çıkarıldı. Bunları biz size söylemedik. Çünkü bu bizim görevimiz.  Sizin göreviniz değil. Onları engellemek, onları söndürmek bizim görevimiz. Bazen görevimizi başarıyla yaptık. Bazen maalesef yapamadık. Size sıkıntı yaşattık. Ben sizlerden sadece benim dönemimde değil, başka dönemlerde de tam 60 yıldır, çöpten dolayı yaşattığımız sıkıntılardan dolayı özür diliyorum” diye konuştu.

Edirne Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesisleri’nin işleyişi hakkında da bilgi veren Gürkan, firmanın bu tesisten elektrik de üreteceğini ve hem firmanın hem de üye belediyelerin çöpten para kazanacağını söyledi.

                EDİRNE HALKININ 183 MİLYON TL’Sİ CEBİNE KALDI

 2014 yılında göreve geldiklerinde hazır bir proje olduğunu ifade eden Gürkan, bu projeyi incelediklerini anlatarak, “Bizden önceki arkadaşlar 160 dönümlük yerin işlemlerini yapmışlar, projesini de bitirmişlerdi. 3 kez de ihaleye çıkılmıştı. 3 ihaleye de gelip teklif veren hiçbir firma olmamıştı. Projeyi incelettik, şartnameye baktık. 29 yıl yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. Devletin kasasından tek kuruş çıkmadan bir tesis yapılması hedeflenmiş. Ancak böyle bir imkan varken hiçbir firma ihaleye girmemiş. Baktık, inceledik; şartnamede ‘gelen çöpler yakılarak elektrik üretilecek’ deniliyor. RDF ünitesi kurulacak. Toplanan çöpler sıkıştırılarak, çimento fabrikasına yakıt olarak gönderilecek. Birinci maddede gelen çöpler yakılacaksa, ikinci maddede yer alan çimento fabrikasına gönderilecek çöp kalmayacak ortada. O zaman RDF ünitesi niye kuruluyor. Garip bir projeyle karşılaştık. Bir ikinci husus daha vardı. O bütün Edirnelileri ilgilendiriyordu. Madde şu: ‘çöplüğün işletilmesinde döktüğümüz her bir ton çöp için Edirne Belediyesi, 2013 rakamlarıyla 55 lira bertaraf ücreti ödeyecektir. Enflasyonla bugünkü rakama çevirseniz 80 lira. Edirne Belediyesi günde 250 ton çöp için yılda 6 milyon 300 bin. 29 yılda 183 milyon TL. ödeyecekti. Bu parayı sadece Edirne Belediyesi ödeyecekti, ilçe belediyeler hariç.  Çöplüğü işleten firma kar ederse karından yüzde 5 oranında belediyeye pay ödeyecekti. 25 milyon Euro yatırım yapacak firma ne zaman kar eder. 29 yıl sonra” ifadelerini kullandı.  

                CİRODAN YÜZDE 10 PAY

Yapılan yeni ihale ile Edirne Belediyesi’nin, , İl Özel İdare’ye bağlı 94 köyün, Havsa, Lalapaşa, Süloğlu halkının cebinden bir tek kuruşun çıkmayacağını belirten Gürkan, “ Edirne Belediyesi, İl Özel İdare’ye bağlı 94 köy, Havsa, Lalapaşa, Süloğlu ilçeleriyle birlikte günlük 300 ton çöpümüz oluyor. Biz bu çöpleri, yeni çöplüğe dökeceğiz. Sıfır lira bertaraf ücreti ödeyeceğiz. Edirnelilerin cebinden tek kuruş çıkmayacak. Halkçılık lafla olmuyor, icraatla oluyor. Biz kardan zarardan anlamayız, biz cirodan pay isteriz. Senin kasana giren neyse biz ondan pay isteriz. Bir ihale yaptık. Verilen rakamı yeterli görmedik. Bir daha ihale yaptık. Cirodan yüzde 10 pay alacağız. Karla kıyaslarsanız; yüzde 25 anlamına gelir. 13 Ekim günü. Ylıdırım’da eski çöpe çöp dökme işi bitmiş olacak” dedi.

                İNANAMAYACAĞIZ BİR YEŞİL ALAN OLACAK

Eski çöplüğü de yeşil bir alan haline getireceklerini anlatan Gürkan, “Yıldırımlılar, Yeniimaretliler o zehirli dumanı solurken, zannetmeyin ki, başkanınız Recep Gürkan, evinde keyif çatıyordu, tatil yapıyordu. Orada Cem Meriç greydarın üstünde, Sefa Pirko aşağıda takip ederken, Recep Gürkan’da o dumanı içindeydi. Böyle çalıştık sizin için. Bugün çok şükür sonuna geldik. 13 Ekim tarihinden itibaren çöplerimizi yeni tesise dökeceğiz. Eskisi ne olacak; böyle kalmayacak. Rehabilitasyon projesi bitti. Her 25 metreye bir gaz bacası konulacak. Orası inanamayacağınız bir yeşil alan olacak. Piknik yapacağınız, top oynayacağınız bir yeşil alan olacak. Yeni çöplükten bellidir ki biz verdiğimiz sözü tutuyoruz” diye konuştu.

   

Gürkan'ın konuşmasının ardından yeni tesisi yapacak İşletme Sahibi Ender Haberdar ve Edirne Belediye Başkanı ve EDİKAB Başkanı Recep Gürkan, karşılıklı olarak işletme sözleşmesine imzalarını attı.

               

               

2017/09/4610980.jpg
2017/09/9372497.jpg
2017/09/6201195.jpg
2017/09/2609343.jpg
Bu haber 9851 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ TEMMUZ AYI GÜNDEMİ
EDİRNE BELEDİYE MECLİSİ TEMMUZ AYI GÜNDEMİ
KIRKPINAR PROGRAMI BELLİ OLDU
KIRKPINAR PROGRAMI BELLİ OLDU